Rynek złota zagrożeniem dla stabilności finansowej? EBC ostrzega

W ostatnich miesiącach złoto doświadczyło znaczącego trendu wzrostowego. Niemniej jednak Europejski Bank Centralny ostrzega, że rynki złota mogą stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej strefy euro, szczególnie w kontekście napięć geopolitycznych.

Rynek złota zagrożeniem dla stabilności finansowej? EBC ostrzega

/ CzatGPT

Według ekonomistów EBC połączenie popytu na rozliczenia fizyczne, przewagi głównych graczy i nieprzejrzystych transakcji zwiększa ryzyko w przypadku wystąpienia problemów. Ta wiedza została udostępniona w notatce opublikowanej w poniedziałek, która stanowi prekursor obszerniejszego raportu spodziewanego w środę.

„W przypadku ekstremalnych okoliczności mogą wystąpić negatywne konsekwencje dla stabilności finansowej związanej z rynkami złota” – zauważyli. „Pojawiają się nowe podatności, ponieważ rynki towarowe są zazwyczaj zdominowane przez garstkę dużych firm, często wiążą się z dźwignią finansową i wykazują znaczną nieprzejrzystość z powodu stosowania instrumentów pochodnych OTC” – doprecyzowali.

Zobacz takżeZrób pierwsze kroki w kierunku bezpiecznych inwestycji – przeczytaj nasz poradnik o obligacjach skarbowych!

„Wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i wycofywanie pozycji lewarowanych mogą wywołać stres płynnościowy wśród uczestników rynku, potencjalnie rozprzestrzeniając szok w całym szerszym systemie finansowym” – dodali. „Ponadto zakłócenia na fizycznym rynku złota mogą zwiększyć ryzyko ścisku”.

W strefie euro nominalne ekspozycje brutto na instrumenty pochodne oparte na złocie wyniosły 1 bilion euro w marcu 2025 r., co oznacza wzrost o 58% od listopada 2024 r., zgodnie z raportem EBC. Znaczna część ekspozycji banków ze strefy euro na instrumenty pochodne oparte na złocie obejmuje kontrahentów spoza strefy euro, co wskazuje na pewną podatność na wstrząsy zewnętrzne na rynku złota. Z kolei inwestycje strefy euro w złoto za pośrednictwem ETF-ów wyniosły łącznie 50 miliardów euro w czwartym kwartale 2024 r., co jest stosunkowo skromne w porównaniu z całkowitymi aktywami finansowymi kontrahentów. Raport wskazał, że ETF-y oparte na złocie były głównie własnością gospodarstw domowych i funduszy inwestycyjnych.

Niestabilność polityczna, szczególnie w odniesieniu do globalnych umów handlowych, wzrosła znacząco od czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2024 r. Badania przeprowadzone w lutym i marcu 2025 r. wykazały, że 58% zarządzających aktywami przewiduje, że złoto będzie klasą aktywów o najlepszych wynikach w obliczu scenariusza pełnowymiarowej wojny handlowej.

Tradycyjnie złoto jest uważane za „bezpieczną przystań” – jest poszukiwane przez inwestorów, szczególnie w czasach gospodarczych i politycznych zawirowań. Obecne konflikty geopolityczne, zmiany w polityce pieniężnej i obawy o spowolnienie gospodarcze podsycają rosnące zainteresowanie tym cennym metalem.

Jak podkreśla Europejski Bank Centralny: „złoto nadal jest ważnym bezpiecznym aktywem pośród rosnącej niepewności systemowej”. To jest powód, dla którego inwestorzy realokują swój kapitał w kierunku złota, co w konsekwencji podnosi jego ceny.

Przygotowane przez JM

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *