Rewolucja w fakturowaniu coraz bliżej. Znamy datę wdrożenia KSeF

Krajowy System e-Faktur będzie obligatoryjny od 1 lutego 2026 r. części podmiotów, a od 1 kwietnia 2026 r. dla wszystkich przedsiębiorców – poinformował na briefingu prasowym minister finansów Andrzej Domański.

Rewolucja w fakturowaniu coraz bliżej. Znamy datę wdrożenia KSeF

fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

"Z dniem 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF zostanie wdrożony dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln zł, od 1 kwietnia 2026 r. będzie wprowadzony obligatoryjny KSeF dla wszystkich przedsiębiorców" – powiedział Domański.

"Chcemy, żeby KSeF był obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla tych podmiotów, które mają największe obroty, tj. ponad 200 mln obrotów, oraz od 1 kwietnia dla wszystkich. (…) Precyzyjnie posługujemy się obrotami w VAT (…) nie przychody tylko obroty – czyli to, co wynika z ustawy VAT-owskiej" – dodał podczas konferencji szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ma pozwolić na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

System miał pierwotnie wejść w życie 1 lipca 2024 r., jednak w styczniu resort finansów ogłosił przetarg na audyt systemu KSeF, który miał określić, kiedy system wejdzie w życie. Minister finansów Andrzej Domański informował wówczas, że na pewno nie wydarzy się to w tym roku ze względu na wykryte błędy.

Podczas piątkowej konferencji minister finansów poinformował, że audyt wykazał szereg błędów.

"Analiza techniczna wykazała brak spełnienia wymagań jakościowych i wydajnościowych. Testy w zakresie wystawania faktur nawet nie zbliżyły się do oczekiwanej wydajności. Raport zawiera kilkaset szczegółowych informacji o błędach oraz uwag i zaleceń do architektury, kodów źródłowych oraz bazy danych" – powiedział Domański.

"Podsumowaniem tego audytu jest fakt, że niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu, która uwzględni wnioski płynące z przygotowanego audytu, a następnie zagwarantuje wytworzenie oprogramowania zgodnego z nową architekturą i przedstawionymi rekomendacjami, co pozwoli na efektywne wdrożenie zmian i osiągnięcie zakładanych celów produkcyjnych, projektowych, czyli przygotowanie oprogramowania wydajnego i bezpiecznego dla obrotu faktur w gospodarce. Krótko mówiąc – zaczynamy niemalże od początku" – dodał. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *