Protest policjantów nabiera tempa. “Skierujcie się na badania”

Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Policyjnej "Solidarności" sierż. sztab. Jacek Łukasik zapowiedział kolejne kroki prowadzonej akcji. W związku z nią zachęcał policjantów i pracowników policji do pójścia w terminie od 30 października do 12 listopada na profilaktyczne badania medyczne.

Protest policjantów nabiera tempa. "Skierujcie się na badania"

/ Shutterstock

We wtorek przedstawiciele policyjnej "Solidarności", którzy od początku października prowadzą tzw. strajk włoski w związku z brakiem odpowiedzi MSWiA na ich postulaty, zapowiedzieli kolejne kroki.

Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Policyjnej "Solidarności" sierż. sztab. Jacek Łukasik powiedział o tzw. akcji "Lucyna". Jak informowały media, akcja ma polegać na masowym braniu zwolnień lekarskich, m.in. 11 listopada, kiedy przez Warszawę przechodzić ma Marsz Niepodległości.

"Jako odpowiedzialny związek zawodowy nigdy nie namawialiśmy do masowego udawania się do lekarza w celu stwierdzenia czy policjanci są chorzy, czy też nie. Nasze działania polegają na czymś innym. (…) W dniach 30 października – 12 listopada zachęcamy policjantów, jak i pracowników policji, do udania się na badania profilaktyczne" – zaproponował Łukasik.

Zwrócił uwagę, że październik jest miesiącem badań pod kątem wykrywalności raka piersi, a w listopadzie promuje się badania pod kątem raka prostaty oraz jaka jąder. Dodał, że taka wizyta może być poprzedzona zgłoszeniem się do lekarza POZ i wykonania także podstawowych badań, jak na przykład morfologia. Łukasik podkreślił, że jest to oddolna inicjatywa samych policjantów.

W nawiązaniu do akcji "Lucyna" przekazał, że rozpoczęła się już w kilku jednostkach. Dopytywany o szczegóły wyjaśnił, że w kilku województwach policjanci udają się na badania kontrolne, profilaktyczne, czy do POZ.

Odnosząc się do propozycji przedstawionych w piątek podczas spotkania w MSWiA, na które przedstawiciele jego związku nie zostali zaproszeni, przypomniał, że związkowcy przedstawili je w grudniu ubiegłego roku. Przez 10 miesięcy, jak tłumaczył, resort nie prowadził żadnych analiz w tym zakresie. Teraz natomiast MSWiA zapowiada, że w ciągu dwóch czy trzech tygodni je przeprowadzi i przedstawi rezultaty.

Dopytywany był również o informacje o tym, że Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" nie zarejestrowało krajowej sekcji branżowej zrzeszającej funkcjonariuszy i pracowników policji. Poinformował o tym przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w piśmie z 10 października do pełnomocnika komendanta głównego policji do kontaktów ze związkami zawodowymi Tomasza Szankina. Napisał, że do reprezentowania NSZZ "Solidarność" wobec szefa MSWiA i szefa KGP z ramienia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" upoważniony jest zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bartłomiej Mickiewicz.

Łukasik podczas konferencji tłumaczył, że 18 lipca podjęta została informacja o wyrejestrowaniu Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji i tego samego dnia została powołana nowa Krajowa Sekcja Policji pisana skrótem. Została wybrana Rada Tymczasowa, której jest przewodniczącym i powołano komitet protestacyjny.

"W zeszłym tygodniu, pan Piotr Duda wysłał pismo do wszystkich regionów, liczymy, że dotarło również do Komendanta Głównego Policji i do pana ministra, że wszystkie nasze organizacje wojewódzkie są legalne, że działają i prosi o wsparcie naszego protestu" – przekazał Łukasik.

Barbara Michałowska z Biura Komunikacji Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" pytana przez PAP o takie pismo potwierdziła, że zostało ono wysłane. Jednocześnie podkreśliła, że dotyczy ono podstawowych jednostek zrzeszających związkowców, jak np. organizacje międzyzakładowe, a nie sekcji funkcjonariuszy i pracowników policji, która została wyrejestrowana.

W piątek w siedzibie MSWiA zebrał się zespół do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, w skład którego wchodzi strona ministerialna i społeczna. W spotkaniu wziął udział m.in. NSZZ Policjantów, który domaga się m.in. podniesienia mnożników grup zaszeregowania i wysokości dodatków za stopień, a także progresywnego wzrostu dodatków służbowych i funkcyjnych.

Zaproszenia nie uzyskali przedstawiciele policyjnej "Solidarności" pod przewodnictwem sierż. sztab. Jacka Łukasika ponieważ, jak tłumaczył resort, związek nie jest uznawany przez samą NSZZ "Solidarność".

Związkowcy z policyjnej "Solidarności" chcą m.in. powiązania budżetu policji z PKB; 15 proc. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników policji oraz zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym tak, aby policjanci przyjęci do służby po 1 stycznia 2013 r. mogli uzyskać prawo do zaopatrzenia emerytalnego po 18 latach służby.(PAP)

ak/ jann/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *