Porzucili gotówkę, teraz szukają rozwiązania. Skandynawowie szykują się na blackout płatności

Seria niezwykłych „incydentów” związanych z kablami telekomunikacyjnymi znajdującymi się na dnie Morza Bałtyckiego jest jednym z czynników, które skłoniły pięć najbardziej bezgotówkowych krajów w Europie do rozważenia swoich systemów płatności. Proponowanym rozwiązaniem jest opracowanie systemów płatności, które mogą działać niezależnie od łączności sieciowej.

Porzucili gotówkę, teraz szukają rozwiązania. Skandynawowie szykują się na blackout płatności

zdjęcie: dassy100 // Shutterstock

„Jak będziemy przetwarzać płatności po tsunami?” – to pytanie podkreśla jedno z wyzwań związanych z powszechnością transakcji bezgotówkowych. Fizyczna waluta nie wymaga elektryczności ani komunikacji, aby skutecznie funkcjonować jako środek wymiany. Karty płatnicze, cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) i nieoficjalne kryptowaluty w różnym stopniu polegają na infrastrukturze.

Wyzwaniem zapewnienia odporności systemów płatniczych na zakłócenia muszą zająć się najpierw kraje, w których gotówka stała się mniej istotna. Co ciekawe, w Europie kategoria ta obejmuje kraje, które są geograficznie połączone i… zależne od podmorskich kabli w zakresie energii i dostępu do Internetu.

Według Reutersa, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania i Estonia podejmują wysiłki w celu opracowania systemów płatności, które mogą działać bez łączności . Szwedzki Bank Narodowy ustalił nawet harmonogram. Od 1 lipca 2026 r. transakcje kartowe mają być przetwarzane w sposób umożliwiający ich realizację nawet w przypadku przerwy w dostępie do sieci trwającej do siedmiu dni .

Konkretne aspekty techniczne proponowanych rozwiązań pozostają nieujawnione, ale wiadomo, że będą one wykorzystywać karty płatnicze. Warto zauważyć, że pierwsze nowoczesne karty, które pojawiły się w latach 50., opierały się przede wszystkim na obiegu papierowych dokumentów. Dopiero kilka dekad później elektroniczne systemy wymiany danych ułatwiające autoryzację, rozliczenia i ostatecznie uzgadnianie stały się powszechne.

Skonsultowaliśmy się z wybitnymi ekspertami z branży, aby rzucić światło na to, jak karta płatnicza może dziś funkcjonować bez łączności.

„Ale w samolocie możesz używać karty”

– W przypadku braku połączenia telekomunikacyjnego niektóre terminale płatnicze mogą funkcjonować w tzw. trybie offline , co oznacza, że nadal mogą przetwarzać transakcje, ale wymaga to spełnienia określonych kryteriów technicznych i organizacyjnych zarówno ze strony sprzedawcy, jak i wystawcy karty – zauważa Adam Tencza, członek zarządu PayTel.

– Z punktu widzenia sprzedawcy (np. linii lotniczych) może to wiązać się z ryzykiem wynikającym z braku

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *