Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska musi zapłacić karę pieniężną w wysokości 8,3 mln euro z powodu opóźnienia w stosowaniu unijnych przepisów o prawie autorskim w odniesieniu do konkretnych transmisji internetowych.
W odpowiedzi na orzeczenie TSUE Piotr Jędrzejowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwrócił uwagę, że to nie pierwszy raz, kiedy Polska ponosi kary z powodu bezczynności poprzedniej władzy. „Dyrektywa o prawie autorskim w internecie weszła w życie w Polsce 20 września 2024 roku. W ciągu kilku miesięcy, za tych rządów, dokonaliśmy tego, co poprzednia władza blokowała przez trzy lata. Gdyby nie skuteczność nowego kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i konstruktywna współpraca z instytucjami europejskimi, kara mogłaby być jeszcze wyższa” – zauważył.
Oczekiwano, że przepisy UE zostaną włączone do ustawodawstwa krajowego do czerwca 2021 r. Trybunał orzekł jednak, że Polska, przyjmując niezbędne przepisy dopiero w 2024 r., nie wywiązała się ze swoich zobowiązań , a podane przez nią powody, w tym pandemia COVID-19 i konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych, nie uzasadniają opóźnienia o kilka lat.
Komisja Europejska, która wniosła skargę, podkreśliła, że brak terminowego wdrożenia przepisów utrudniał twórcom, nadawcom i konsumentom dostęp do treści audiowizualnych w ramach jednolitego rynku cyfrowego UE. TSUE przychylił się do stanowiska KE i nałożył na Polskę grzywnę. Kara w wysokości 8,3 mln euro została ustalona w formie ryczałtu. Zgodnie z orzeczeniem, kwota ta została obliczona na podstawie stawki dziennej w wysokości 13 700 euro, pomnożonej przez liczbę dni, które upłynęły od terminu wdrożenia przepisów do daty usunięcia naruszenia.
Trybunał nakazał Polsce zapłatę na rzecz Komisji ryczałtu w wysokości 8 300 000 euro, stwierdzając, że działanie takie jest konieczne w celu zapobiegania podobnym naruszeniom prawa UE w przyszłości oraz zapewnienia jego pełnej skuteczności.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w sierpniu ubiegłego roku nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która włączyła do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2019 roku. Celem pierwszej dyrektywy, znanej jako SATCAB II, było stworzenie warunków ułatwiających szersze rozpowszechnianie programów telewizyjnych i radiowych z innych państw członkowskich.