Polska firma rozwija ramię robota do naprawy satelitów na orbicie

Ramię robota TITAN ułatwi inspekcje, naprawy i modernizacje satelitów bezpośrednio na orbicie. Zaprojektowane przez warszawską firmę PIAP Space, zostało opracowane w ramach projektu z Europejską Agencją Kosmiczną. Prototyp inżynieryjny tego ramienia został już oceniony w środowisku, które odtwarza warunki orbitalne.

Polska firma rozwija ramię robota do naprawy satelitów na orbicie

/ Przestrzeń PIAP

Obecnie wokół Ziemi krąży kilka tysięcy aktywnych i nieaktywnych obiektów, a liczba ta stale rośnie z roku na rok. Prawdopodobieństwo kolizji i awarii wzrasta w tej coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni. Dlatego rozwój zautomatyzowanych technologii inspekcji i serwisowania na orbicie stał się kluczowym celem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i szerszego przemysłu kosmicznego, jak zauważono w komunikacie prasowym przesłanym do PAP w środę.

W przeszłości, jeśli satelita warty miliony euro uległ awarii, musiał zostać zdeorbitowany i zastąpiony innym kosztownym satelitą. Teraz PIAP Space, spółka zależna Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, ogłosiła pomyślne zakończenie budowy i testów modelu narzędzia TITAN.

„Dzięki ramieniu robota TITAN możliwe będzie inspekcja, naprawa i ulepszanie satelitów bezpośrednio na orbicie. Projekt, realizowany w ramach kontraktu ESA o wartości 2,6 mln EUR, pomyślnie przeszedł kompleksową serię testów w środowisku imitującym rzeczywiste warunki orbitalne. Technologia jest teraz przygotowana do kolejnej fazy – integracji z misjami obsługi przestrzeni kosmicznej” – czytamy w komunikacie.

Jak szczegółowo opisano, TITAN może być zamontowany na satelicie serwisowym, który będzie przeprowadzał inspekcje, przechwytywał innego satelitę lub wymieniał jego komponenty, między innymi zadaniami. Ramię ma zasięg do 2 metrów i charakteryzuje się wyjątkową precyzją, z dokładnością pozycjonowania 0,5 mm i dokładnością orientacji 0,1 stopnia.

Ponadto TITAN może być wyposażony w różne końcówki, chwytaki i manipulatory dostosowane do konkretnych misji. Urządzenie to może być wykorzystywane do przechwytywania satelitów, napraw lub tankowania, między innymi.

„TITAN to najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny opracowany w Polsce i prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu w Europie. Zaprojektowaliśmy go tak, aby był nie tylko precyzyjny, ale także wszechstronny. Dzięki modułowej konstrukcji można go dostosować do różnych zastosowań, zarówno orbitalnych, jak i eksploracyjnych. Ponadto odpowiednie uszczelnienia strukturalne umożliwią mu działanie w zapylonych środowiskach, takich jak pokryta regolitem powierzchnia Księżyca, torując tym samym drogę do jego wykorzystania w

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *