Pekin proponuje Kanadzie partnerstwo przeciwko USA. Działania USA nazywane są „zastraszaniem”

Według doniesień The Canadian Press z środy Chiny zapraszają Kanadę do współpracy mającej na celu przeciwdziałanie agresji USA, jak stwierdził ambasador Chin w Ottawie. W wywiadzie dla agencji Wang Di wyraził, że Chiny dążą do zapobieżenia powrotowi do „prawa dżungli”.

Pekin proponuje Kanadzie partnerstwo przeciwko USA. Działania USA nazywane są „zastraszaniem”

zdjęcie: Jason Lee / / Reuters

Wang nazwał działania USA „zastraszaniem” i zaproponował, aby Chiny i Kanada współpracowały w celu rozwiązania problemu erozji zasad, które do tej pory kształtowały globalne stosunki, starając się zachęcić inne narody do przyłączenia się do tego partnerstwa. Określił Kanadę jako „sąsiada” Chin po drugiej stronie Pacyfiku.

„Zauważyliśmy, że Kanada nie ustąpiła w obliczu jednostronnego nękania ze strony Stanów Zjednoczonych… Zamiast tego Kanada stoi po właściwej stronie historii, wspierając międzynarodową uczciwość i sprawiedliwość” – stwierdził Wang.

Zauważył ponadto, że Chiny i Kanada wydają się być jedynymi krajami, które wdrożyły „konkretne i rzeczywiste środki zaradcze przeciwko bezpodstawnym taryfom USA”. Wyraził chęć, aby Chiny wykorzystały obecne możliwości „współpracy z Kanadą i innymi krajami w celu zdecydowanego podtrzymania międzynarodowych ram skupionych wokół ONZ i wielostronnego systemu handlowego skupionego wokół WTO, aby przeciwstawić się wszelkim regresywnym praktykom”.

Rząd Kanady wielokrotnie określał Chiny jako zagrożenie, oskarżając je o próbę wpływania na krajowe sprawy polityczne. W przyszły poniedziałek w Kanadzie mają się odbyć wybory federalne. Obecne sondaże wskazują, że Partia Liberalna, kierowana przez premiera Marka Carneya, prawdopodobnie wygra; podczas niedawnej debaty Carney nazwał Chiny „największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Kanady”, a następnego dnia oskarżył je o wspieranie Rosji w jej inwazji na Ukrainę.

Relacje między Kanadą a Chinami są napięte , szczególnie po zatrzymaniu dwóch Kanadyjczyków, Michaela Spavora i Michaela Kovriga, w Chinach w grudniu 2018 r. Ich aresztowania nastąpiły po zatrzymaniu wiceprezesa Huawei Meng Wanzhou w Kanadzie na żądanie USA, a zostali oni zwolnieni dopiero w 2021 r., gdy sąd w Vancouver nadzorujący postępowanie ekstradycyjne Meng zakończył sprawę na wniosek USA. W marcu kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Joly poinformowała, że w ostatnich miesiącach w Chinach stracono czterech Kanadyjczyków.

Pod koniec marca Kanada złożyła skargę do WTO przeciwko Chinom w sprawie taryf nałożonych na kanadyjskie produkty rolne i owoce morza. W zeszłym roku Kanada wprowadziła taryfy w wysokości 100% na pojazdy elektryczne i taryfy w wysokości 25% na pojazdy elektryczne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *