Na Politechnice Wrocławskiej wprowadzono pięciokubitowy, w pełni sprawny nadprzewodzący komputer kwantowy. „IQM Spark” oznacza pierwszy przypadek funkcjonowania takiej technologii w Polsce, a jego nabycie zbiega się z inauguracją nowego programu akademickiego w tej instytucji.
System „IQM Spark” zlokalizowany jest na terenie Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej, gdzie otrzymał oznaczenie „Odra 5”.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni, podkreślił, że jest to pierwszy komputer kwantowy w Polsce i w tym regionie Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystujący tę technologię. „Przewiduję, że za wiele lat zostanie to uznane za początek nowej epoki w rozwoju informatyki” – zauważył Wójs.
Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych
„Odra 5” wykorzystuje technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze i działa w temperaturze 10 mK (milikelwinów), co odpowiada minus 273,14 stopni Celsjusza.
Według prof. Wojciecha Bożejki, kierownika Katedry Systemów Sterowania i Mechatroniki Politechniki Wrocławskiej, procesor tego komputera jest utrzymywany w temperaturze niższej niż ta występująca w przestrzeni kosmicznej. „To prawdziwa technologia kriogeniczna, wysoce zaawansowana” – stwierdził naukowiec.
Wyjaśnił, że różnica między komputerami konwencjonalnymi a komputerami kwantowymi polega na tym, że komputery kwantowe wykorzystują kubity, które mogą występować jednocześnie w postaci zer i jedynków.
„Wszystkie obliczenia są wykonywane na bytach, które nie wybierają definitywnie zera lub jedynki do momentu ukończenia tych obliczeń. Otwiera to niezwykłe możliwości, ponieważ w klasycznym komputerze istnieje jedynie stan niskiego lub wysokiego napięcia, oznaczający 0 lub 1, lub namagnesowanie — można to zrealizować na różne sposoby. Jednak jest to zawsze z góry określone, co oznacza, że jest to albo 0, albo 1. Natomiast w komputerze kwantowym jest to jednocześnie 0 i 1” — wyjaśnił.
Zauważył, że moc obliczeniowa komputera wyposażonego w pięć kubitów jest dwukrotnie większa od mocy obliczeniowej komputera z czterema kubitami.
„Wyobraź sobie, co się dzieje, gdy komputer posiada