Niepokojąca tendencja: młodzi ludzie szukają pomocy u sztucznej inteligencji zamiast u psychiatrów.

Coraz częściej młodzi ludzie doświadczający kryzysu zdrowia psychicznego zwracają się o pomoc do sztucznej inteligencji. Eksperci ostrzegają, że ta forma „terapii” wiąże się z ryzykiem, w tym potencjalną szkodliwą poradą, zaniedbaniem profesjonalnego leczenia i rozwojem emocjonalnej zależności od AI.

Niepokojąca tendencja: młodzi ludzie szukają pomocy u sztucznej inteligencji zamiast u psychiatrów.

zdjęcie: aastock / / Shutterstock

Niedawno brytyjski dziennik The Times podkreślił, że młodzi ludzie w Wielkiej Brytanii wybierają sztuczną inteligencję zamiast psychiatrów i psychoterapeutów. Zwracają się do AI w celu diagnozy swoich problemów, gdy pojawiają się uczucia niepokoju, zmartwienia lub przytłoczenia.

Ten trend na Wyspach Brytyjskich staje się coraz bardziej niepokojący. Tylko w marcu tego roku na TikToku pojawiło się 16,7 miliona postów, a użytkownicy przyznali się do częstego korzystania z ChatGPT jako formy terapii , a liczne filmy w mediach społecznościowych przedstawiają młodych ludzi twierdzących, że AI jest jedynym „podmiotem”, któremu mogą się zwierzyć w kwestii swoich problemów ze zdrowiem psychicznym.

Według autorów publikacji, wzrost sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii jest niewątpliwie związany z niedociągnięciami lokalnego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Typowy okres oczekiwania na konsultację psychiatryczną w ramach NHS (odpowiednika polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia) przekroczył 18 miesięcy. Wygórowane koszty prywatnej terapii, które mogą sięgać nawet 400 funtów miesięcznie, są również istotnymi czynnikami.

Jednakże ten ruch zmierzający do zastąpienia interakcji ze specjalistami poradami za pośrednictwem czatu GPT jest trendem globalnym i zaczyna docierać również do Polski.

Eksperci zauważają, że podczas gdy sztuczna inteligencja (w formie terapeutycznych chatbotów) może odgrywać rolę pomocniczą w psychiatrii, pomagając lekarzom lub terapeutom, alarmujący trend młodych ludzi wykorzystujących popularne modele językowe, takie jak czat GPT, bez konsultacji ze specjalistami jest niepokojący. Takie narzędzia w idealnym przypadku wymagają nadzoru wykwalifikowanego terapeuty, ale nie zawsze tak jest.

„Obserwujemy ten trend, w którym młodzi ludzie postrzegają czat GPT jako odpowiednik przyjaciela, a nawet terapeuty. Brakuje im kogoś, komu mogliby się zwierzyć w swoim najbliższym otoczeniu, a w okresie dojrzewania nie jest powszechne zwracanie się do rodziców. Młodzi ludzie szukają natychmiastowych rozwiązań i

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *