Żegnamy intensywny tydzień w gospodarce. Nie zabrakło szeregu danych z krajowego podwórka, choć nie wszystkie dały powody do radości. Poznaliśmy też poziom inflacji w krajach UE i kolejny raz znaleźliśmy się tuż za podium.
Z kolei inwestorzy czekali na wyniki Nvidii, która rozbiła bank i Orlenu, który odnotował sprzedaż większą niż wpływy do budżetu z VAT i PIT. Przypominamy najciekawsze wykresy tygodnia.
Realne płace skokowo w górę. Tak dużo nie zostawało w portfelach od lat
Wobec najniższego odczytu inflacji od trzech lat realne płace wzrosły w rekordowym tempie. Zawiodło zatrudnienie, które chociaż wzrosło, pozostawiło spory niedosyt. Wyższa płaca minimalna pomogła wrócić do dwucyfrowych wzrostów średniej krajowej.
W minionym tygodniu poznaliśmy także dane produkcji przemysłowej w styczniu. Niestety w polskim przemyśle nie był to najlepszy początek roku – produkcja przemysłowa rozczarowała. GUS opublikował również dane dot. inflacji producenckiej. W styczniu statystycy zanotowali rekordową deflację w polskim sektorze wytwórczym. Początek 2024 roku przyniósł spadek inflacji cenowej w większości krajów Unii Europejskiej, jednak wciąż Polska jest w inflacyjnym czubie Europy.
W piątek GUS opublikował ponadto dane o stopie bezrobocia w Polsce. Ta poszła w górę, ale "wzrost ma charakter sezonowy" – przekonują ekonomiści.To jednak nie koniec danych z polskiego podwórka.
Sprzedaż detaliczna wyszła nad kreskę. Ale boomu nie widać
Po dwóch bardzo słabych miesiącach styczniowe wyniki sprzedaży detalicznej zaskoczyły pozytywnie. Polski konsument zdaje się powoli akceptować podwyższone ceny i znów kupuje więcej. Ale boomu konsumpcyjnego w tych danych nie widać.
Przeczytaj także
Nastroje konsumentów przestały się poprawiać
Dwa razy więcej nowych budów niż przed rokiem, ale gotowych mieszkań jak na lekarstwo
Styczeń był szóstym miesiącem z rzędu, w którym deweloperzy rozpoczęli co najmniej 10 tys. budów mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwsza taka sytuacja od 2021 r. i wyraźny sygnał, że napędzana rządowymi dopalaczami mieszkaniówka wychodzi z głębokiego dołka.
Przeczytaj także
Budownictwo wyraźnie pod kreską. Wynik zaskoczył nawet największych pesymistów
W kontekście rynku nieruchomości warto odnotować, że oprócz galopującego wzrostu zarówno cen oczekiwanych, jak i faktycznie płaconych za mieszkania, „Bezpieczny kredyt 2 proc.” niemal do minimum sprowadził możliwości negocjacyjne kupujących. Więcej w artykule Marcina Kaźmierczaka pt. "Negocjowanie cen mieszkań to przeszłość. Możliwości negocjacyjne lawinowo w dół".
EuroPMI: Niemcy "hamulcowym" Europy. Początki ożywienia we Francji
Luty przyniósł zaskakującą poprawę koniunktury w sektorze usługowym strefy euro, czemu towarzyszyła kontynuacja głębokiej recesji w przemyśle – wynika ze wstępnych odczytów PMI. Niemcy pozostały "hamulcowym" Europy, podczas gdy we Francji kiełkuje ożywienie.
Chiny i zagraniczne inwestycje: tak źle nie było od 30 lat, ale Niemcy wyłamują się z trendu
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach spadły w zeszłym roku do najniższego poziomu od 30 lat – poinformował Ludowy Bank Chin. Przepływy pieniężne związane z podmiotami spoza Państwa Środka skurczyły w nim o 82% rdr.
Czytaj więcej…
Polacy w gazowej pułapce. Większość z nas zapłaci więcej za ogrzewanie
Osoby, które zainwestowały w pompy ciepła, podjęły dobrą decyzję, ponieważ ceny gazu podskoczą gwałtownie po 2027 roku – czytamy w raporcie Forum Energii. Od tego czasu zaczną obowiązywać unijne opłaty za emisje z budynków, które uderzą po kieszeniach wielu Polaków.
Sprzedaż Orlenu większa niż wpływy do budżetu z VAT i PIT. Ostatni taniec Daniela Obajtka
Ostatni kwartał roku Orlenu naznaczony był świetnymi wynikami segmentu gazowego i słabymi wynikami rafinerii oraz rosnącym znaczeniem detalu. W całym roku przychody Orlenu były większe niż łączne podatkowe wpływy do budżetu państwa z tytułu VAT i PIT.
xxx
Przeczytaj także
Czy jesteśmy republiką bananową, jeśli chodzi o rynek kapitałowy? Bosak nie odpuszcza w sprawie Kernela
Rynkowa euforia po wynikach Nvidii. Giełda w Japonii poprawiła 35-letni rekord
Świat finansów oszalał na punkcie jednej spółki. Gdy ta usatysfakcjonowała wynikami finansowymi, giełdy na całym globie ruszyły w górę. Nawet „rynek wiecznej bessy” ustanowił dziś nowy rekord wszech czasów.
Przeczytaj także
Nvidia pobiła rekord Facebooka. Nigdy żadna spółka nie zyskała tyle w dzień
Jemeńska tragedia i jej globalne skutki. Ataki na Morzu Czerwonym będą trwać
Ataki na statki płynące przez Morze Czerwone zwiększyły ceny frachtu, wydłużyły trasy armatorów i uderzyły w biznes wielu międzynarodowych spółek. Ich sprawcy, czyli jemeńscy Huti, znaleźli się na celowniku koalicji państw pod przewodnictwem USA. Sytuacja na jednej z głównych dróg morskich świata nie uspokoi się jednak z dnia na dzień, tak samo jak nierozstrzygnięta pozostaje krwawa wojna w Jemenie.
Przeczytaj także
Atak na Gazę wycieńcza gospodarkę Izraela. PKB spada, a wydatki rosną
Te zawody kojarzymy negatywnie. W których pracownicy są przepłaceni?
"Żadna praca nie hańbi" – to powiedzenie zna każdy z nas. Niektóre zawody budzą jednak negatywne emocje. No Fluff Jobs zapytał Polaków co myślą o danej profesji, czy wyniki są zaskakujące?
Spłaty kredytów na historycznych maksimach. Pomogły wakacje kredytowe
Banki w coraz mniejszym stopniu dostarczają gospodarce finansowania, wynika z danych Związku Banków Polskich. W rekordowym tempie spłacane i nadpłacane są kredyty, co jest efektem m.in. wprowadzenia wakacji kredytowych dla kredytów mieszkaniowych.