Kolejna odsłona Portfela Gwiazd Bankier.pl przynosi nowe prognozy inwestycyjne na luty. Jakie aktywa tym razem typują doświadczeni eksperci ze świata gospodarczego i jakie argumenty stoją za ich wyborami?
W lutowych typowaniach widoczne jest zainteresowanie kryptowalutami, akcjami spółek technologicznych i indeksami giełdowymi, ale także tradycyjnymi aktywami, takimi jak złoto czy obligacje indeksowane inflacją. Przykładowo, niektórzy eksperci typują 50% Bitcoina i 50% kawy, argumentując to konsolidacją ceny Bitcoina po wcześniejszym wzroście oraz podążaniem ceny kawy za kakao. Inni stawiają na portfel kryptowalut (BTC, SOL, XRP i AZERO), motywując to zmianą retoryki w USA wobec kryptowalut.
Pojawiają się również prognozy dotyczące 30% akcji jednej ze spółek technologicznych i 70% Bitcoina, z uzasadnieniem, że firma jest liderem zmian technologicznych, a zmiany regulacyjne w USA mają wpływ na wzrost notowań Bitcoina. Jeszcze inni proponują portfel akcji kilku spółek.
Zobacz takżePostaw pierwsze kroki ku bezpiecznym inwestycjom — przeczytaj nasz poradnik o Obligacjach Skarbowych!
Część ekspertów podtrzymuje swoje wcześniejsze prognozy dotyczące indeksów giełdowych, a także polskich funduszy dłużnych lub obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Wśród typów pojawia się również spółka z branży technologicznej oraz ETF na S&P500, oraz akcje spółki obuwniczej.
Niektórzy eksperci podtrzymują swoje typowanie złota (50%) i dolara (50%), uzasadniając to rolą złota jako "bezpiecznej przystani" i dolara jako światowej waluty rezerwowej. Jeszcze inni stawiają na spółkę z branży IT oraz indeks mWIG40. W prognozach pojawia się również Bitcoin oraz indeks WIGmed, a także obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Komitet inwestycyjny portalu typuje na luty WIG20. Szczegółowe prognozy przedstawiamy poniżej (zbieraliśmy je do minionego piątku, a więc przed rozpoczęciem wojny handlowej przez prezydenta Trampa).
Przypomnijmy: w ubiegłym roku na Bankier.pl ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.
Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.
***
Poniżej typy inwestycyjne na luty 2025:
Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH
Prognoza: 50% Bitcoin, 50% kawa
W przypadku Bitcoina cena konsoliduje się po wcześniejszej zwyżce, cena kawy podąża wcześniejszym śladem kakao.
Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI
Prognoza: akcje Diagnostyki w IPO
Lider rynkowy, ciekawa branża, racjonalna wycena.
Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao
Prognoza: portfel kryptowalut (BTC 30%, SOL 30%, XRP 30% i AZERO 10%)
Cytując Ojca Chrzestnego: Jeśli trzymasz się swojej wizji i swojego celu, nie ma siły, która by cię zatrzymała. Będę się trzymał rynku krypto. Jest do tego kilka powodów, a dwa najważniejsze to Donald Trump wyrzucający do kosza projekt cyfrowej waluty oraz Jerome Powell uważający, że banki amerykańskie mogą bez problemu świadczyć klientom usługi krypto, potwierdzając, że FED nie jest przeciwny kryptowalutom jako takim. Cały świat podąża za tym co się dzieje w Stanach, a ostania zmiana retoryki poparta czynami pozwala być optymistą w tym obszarze. Co do portfela to tym drobna korekta ETH zamienię na XRP, reasumując BTC 30%, SOL 30%, XRP 30% i AZERO 10% (w którego wzrosty nieustająco wierzę bazując na solidnych fundamentach projektu).
Jarosław Grzywiński, menedżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych
Prognoza: Tesla – 30%, Bitcoin – 70%
Tesla jako spółka zaliczana do Magnificent Seven nadal jest postrzegana jako lider zmian technologicznych w USA i na świecie. Wyniki finansowe Tesli za czwarty kwartał 2024 wprawdzie nie wzbudziły optymizmu inwestorów, ale nadal spółka jest traktowana jako kluczowa dla transformacji amerykańskiej gospodarki.
W przypadku Bitcoina: zmiany deregulacyjne na kluczowym rynku amerykańskim będą konsekwentnie wpływać na wzrost notowań „cyfrowego złota”. Sygnalizowane zmiany w podejściu do regulacji kryptowalut w USA w 2025 powinny umacniać kurs Bitcoina.
Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities
Prognoza: portfel akcji (z równą wagą) Grenevia, Mangata, Mobruk, Bioton
Moje uzasadnienie: Grenevia – widzę potencjał do wyraźnego podwyższenia ceny w wezwaniu, Mangata – spółka z potencjałem do poprawy wyników, Mobruk – potencjał do wzrostu przychodów i marż, Bioton – potencjał do poprawy wyników.
Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion
Prognoza (podtrzymana): 30% Hang Seng Tech (HSTECH), 25% Russell 1000, 25% WIG, 20% polskie fundusze dłużne lub 4. letnie obligacje SP indeksowane inflacją (6,3% rocznie)
Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB
Prognoza: Arista Networks
Po ostatniej przecenie związanej z modelem DeepSeek rozważyłbym dołożenie alokacji w jednego z faworytów mojego modelu spółkę Arista Networks. Przewiduję, że nakłady capex na AI nie zwolnią, a spółka jest jednym z kluczowych beneficjentów tego trendu.
Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Prognoza: 50% w ETF na S&P500, 50% w CCC
Myślę, że to koniec słabości rynku amerykańskiego. Ile razy w końcu Chiny mogą ogłaszać swoje AI. Po CCC Spodziewam się bardzo dobrych wyników za Q4, a w lutym będziemy mieli już wstępne wyniki. Spółka jest aktualnie w korekcie. Czas na powrót do trendu wzrostowego.
Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym
Prognoza (podtrzymana): złoto (50 proc.) i dolar (50 proc.)
Złoto po dwóch miesiącach korekty w końcówce 2024 roku w całości odrobiło straty w styczniu i trwałe pokonanie granicy 2800 dol. za uncję otworzyłoby drogę do kolejnych rekordów wszech czasów. Zatem ponownie na tym cennym kruszcu zasada: "Trend is Your Friend". Co prawda Fed nie obniżył stóp procentowych, ale w niespokojnych czasach złoto jako "bezpieczna przystań" pozostaje atrakcyjnym aktywem dla inwestorów. Podobnie dolar, który pozostaje jedyną światową walutą rezerwową i do którego uciekają inwestorzy w sytuacji każdej poważniejszej turbulencji w światowej gospodarce.
Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk"
Prognoza: Datawalk
Kontynuuję moją przygodę z Datawalk, wychodząc z założenia, że spółka najgorsze ma za sobą a kurs odbudowuje się po długotrwałej bessie, która trwała od października 2021 roku i moim zdaniem, zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku. Pojawienie się DeepSeek odczytuję jako pozytyw, bo uświadomiło inwestorom, że rozwiązania AI to nie tylko domena USA i że lepszy oraz znacząco efektywniejszy software może powstawać również w krajach emerging markets. Podpisane ostatnio kontrakty z Morgan Stanley i Amazonem, powinny stanowić skuteczny marketing dla produktu spółki, przy pozyskiwaniu kolejnych klientów w USA.
Kazimierz Szpak, CFA, członek zarządu Beta Securities Poland
Prognoza (podtrzymana): mWIG40
W lutym nadal stawiam na mWIG40. Indeks ten właśnie osiągnął swoje historyczne poziomy na koniec stycznia i z pewnością nie powiedział ostatniego słowa. Widoczny jest też ostatnio bardzo wyraźny wzrost zainteresowania inwestorów tym segmentem rynku, co w kontekście relatywnie niskich wycen akcji polskich powinno stanowić dodatkową zachętę dla inwestorów spoglądających na polski rynek.
Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek
Prognoza (podtrzymana): 50% – Bitcoin, 50% – indeks WIGmed
Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów
Prognoza (podtrzymana): 4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją (COI)
Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)
Prognoza (niejednomyślna): WIG20
Po ostrożnym styczniu zwiększamy ryzyko. Stawiamy na akcje 20 największych spółek z GPW. Może to już ostatnia, ale najbardziej dynamiczna fala hossy?