Zastąpienie dotychczasowych uprawnień mieszkaniowych funkcjonariuszy służb mundurowych nowym rozwiązaniem w postaci prawa do zamieszkania, wzorowanym na systemach wdrożonych w resorcie obrony narodowej – to zamierzenie zawarte w projekcie nowelizacji tzw. ustawy mieszkaniowej, do którego dotarła PAP.
Obejmuje to dodatki mieszkaniowe obiecane przez rząd oraz zwrot kosztów podróży.
Dodatki mieszkaniowe były częścią umowy między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi reprezentującymi służby mundurowe w ramach tego ministerstwa. W dokumencie, który został podpisany 6 marca, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zobowiązał się do przygotowania i przedstawienia związkom zawodowym projektu ustawy wprowadzającej dodatki mieszkaniowe.
Dodatek ma przysługiwać m.in. funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa ; będzie on wypłacany co miesiąc począwszy od 1 lipca, a jego wysokość będzie uzależniona od miejsca wykonywania służby i wyniesie od 900 do 1800 zł miesięcznie.
Przepisy wprowadzające ten dodatek są zawarte w projekcie tzw. ustawy mieszkaniowej, która nie została jeszcze opublikowana. Projekt nowelizacji dotyczy niektórych ustaw dotyczących ustalania zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i SOP, mających na celu poprawę określonych warunków służby.
Zgodnie z propozycją, do której dotarła PAP, dotychczasowe uprawnienia mieszkaniowe, do których należą m.in. prawo do lokalu mieszkalnego lub zastępczego lokalu, ekwiwalent pieniężny za remont zajmowanego lokalu oraz pomoc finansowa na zabezpieczenie lokalu mieszkalnego, zostaną zastąpione nowym mechanizmem nazwanym prawem do lokalu mieszkalnego, wzorowanym na przepisach obowiązujących w resorcie obrony narodowej.
W ramach projektu funkcjonariuszom ww. służb, mianowanym na czas służby przygotowawczej oraz na czas nieokreślony – od momentu mianowania na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia ze służby – przysługuje zakwaterowanie w miejscowości, w której odbywa się służbę, lub na uzasadniony wniosek w innej miejscowości.
Prawo to można wykonywać w