Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin oskarżył publicznie Karima Benzemę o notoryczne powiązania z Bractwem Muzułmańskim. To islamska organizacja uważana we Francji za terrorystyczną.
Od początku sezonu 2023/24 Karim Benzema występuje w barwach arabskiego Al-Ittihad, gdzie przeniósł się z Realu Madryt, w którym występował przez 14 lat. Były reprezentant Francji wyraźnie cieszył się z możliwości występów na Półwyspie Arabskim, co tłumaczył możliwością przebywania bliżej wyznawców swojej religii i radością ze wspierania i promowania tamtejszej piłki nożnej. 36-latek nie ma najlepszego startu, a teraz może mocno ucierpieć wizerunkowo.
Karim Benzema oskarżony o wspieranie organizacji terrorystycznej
W chwilach takich, jak ta futbol schodzi na dalszy plan. Francuski minister spraw wewnętrznych wystąpił w jednym z programów sieci telewizyjnej CNews, podczas którego omawiano sytuację w Strefie Gazy oraz skupiono się na konflikcie pomiędzy Hamasem a Izraelem. W pewnym momencie Gérald Darmanin zwrócił uwagę na działania francuskiego piłkarza Karima Benzemy w mediach społecznościowych oraz jego powiązania z grupami terrorystycznymi, bezpośrednio sugerując mu jej wspieranie.
– Pan Karim Benzema ma notoryczne powiązania z Bractwem Muzułmańskim – powiedział w telewizji polityk.
Oskarżenie mogło wziąć się przede wszystkim przez wpis, jaki zdobywca Złotej Piłki za sezon 2021/22 zamieścił na jednym z portali społecznościowych. Dotyczył on wspomnianego wcześniej konfliktu. „Wszystkie nasze modlitwy są z mieszkańcami Strefy Gazy, którzy po raz kolejny są ofiarami niesprawiedliwych zamachów bombowych. Nie oszczędzają one kobiet i dzieci” – napisał napastnik o algierskich korzeniach. Były bramkarz reprezentacji Izraela Dudu Aouate zareagował na słowa Francuza, pisząc wulgarnie: „Jesteś wielkim suk***ynem”.
Czym jest Bractwo Muzułmańskie?
Bractwo Muzułmańskie uznawane jest za jedną z najbardziej wpływowych grup w świecie arabskim. Stany Zjednoczone, Rosja, Egipt czy właśnie Francja określają ją mianem organizacji terrorystycznej. Powstało w 1928 roku, a jego głównym celem jest rozszerzenie prawa Koranu na wszystkie dziedziny życia w sposób pokojowy. Przywódcy Bractwa przebywają obecnie w więzieniach.