Wybory prezydenckie w USA: Czy Polacy obawiają się zwycięstwa Donalda Trumpa?

„Jak zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wpłynęłoby Pani/Pana zdaniem na bezpieczeństwo Polski?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Wybory prezydenckie w USA: Czy Polacy obawiają się zwycięstwa Donalda Trumpa? - INFBusiness

Donald Trump

Foto: REUTERS/Brian Snyder

Wybory prezydenckie odbędą się w USA 5 listopada – równolegle z prezydentem Amerykanie wybiorą też skład Izby Reprezentantów i 1/3 składu Senatu.

Co Donald Trump mówił o NATO i o wojnie Rosji z Ukrainą?

Przedwyborcze sondaże wskazują, że w skali całego kraju Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta i Kamala Harris, kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta, cieszą się podobnym poparciem. Z kolei w siedmiu tzw. wahających się stanach (ang. swing states), w których żaden z kandydatów nie może być pewny zwycięstwa, część sondaży wskazuje na przewagę Harris, a część – na przewagę Trumpa.

Donald Trump zapowiada, że jeśli zostanie prezydentem USA doprowadzi do szybkiego zakończenia wojny Rosji z Ukrainą (Trump mówił nawet, że zrobi to w 24 godziny, ale nie przedstawił szczegółów swojego planu). Wypowiedzi osób z otoczenia Trumpa wskazują, że kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta zamierza zagrozić Ukrainie wstrzymaniem dostaw uzbrojenia, jeśli Kijów nie rozpocznie negocjacji z Rosją, a jednocześnie zagrozić Rosji zwiększeniem dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, jeśli ta takich rozmów nie podejmie.

Niepokój w Europie budzą wypowiedzi Trumpa na temat NATO. W czasie kampanii prawyborczej, na wiecu w Karolinie Południowej, Trump relacjonował, że w rozmowie z przywódcą jednego z państw NATO stwierdził, iż pozwoliłby Rosji „robić co chce” z krajami Sojuszu, które nie wydają 2 proc. PKB na obronność. Osoby z otoczenia Trumpa przedstawiały też koncepcję Sojuszu dwóch kategorii – krajów, które cieszą się pełną ochroną w związku z odpowiednim poziomem wydatków na obronność i krajów, które wydają zbyt mało i nie mogą na taką pełną ochronę liczyć. Za odpowiednio wysoki poziom wydatków na obronność Trump chwalił m.in. Polskę. 

rp.pl/Weronika Porębska

Sondaż: Starsi Polacy częściej widzą zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski w zwycięstwie Donalda Trumpa

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak – ich zdaniem – zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wpłynęłoby na bezpieczeństwo Polski.

43,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że bezpieczeństwo Polski zmniejszyłoby się w takim wypadku.

Zdaniem 19,8 proc. badanych bezpieczeństwo Polski zwiększyłoby się.

18 proc. uczestników badania uważa, że zwycięstwo Trumpa nie miałoby wpływu na bezpieczeństwo Polski.

18,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

– Odsetek osób, zdaniem których objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa negatywnie wpłynie na poziom polskiego bezpieczeństwa rośnie wraz z wiekiem (33 proc. – osoby do 24 roku życia, 48 proc. – osoby powyżej 50 roku życia). Zdanie takie podziela co druga osoba posiadająca wyższe wykształcenie i blisko połowa badanych (48 proc.) o dochodach wynoszących od 5001 zł do 7000 zł netto. Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania wygraną Donalda Trumpa ze zmniejszeniem polskiego bezpieczeństwa najczęściej łączą osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (54 proc.) – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29-30 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *