Sondaż: Polacy oceniają pontyfikat Franciszka jednoznacznie

„Jak ocenia Pani/Pan pontyfikat papieża Franciszka?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Polacy oceniają pontyfikat Franciszka jednoznacznie - INFBusiness

Trumna ze zwłokami papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra w Watykanie

Foto: REUTERS/Yara Nardi

arb

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia około godziny 7:35 w wyniku udaru, który doprowadził do śpiączki. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb papieża zaplanowano na 26 kwietnia w Watykanie.

Jakim papieżem był Franciszek?

Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) był 266. papieżem Kościoła katolickiego, a także pierwszym, który pochodził z Ameryki Łacińskiej (był Argentyńczykiem). Jego pontyfikat rozpoczął się w 2013 roku, po abdykacji papieża Benedykta XVI. Na czele Kościoła Franciszek stał przez ponad 12 lat.

Franciszek był postrzegany jako reprezentant kościelnych liberałów, zwolennik otwartego Kościoła. Krytykował nadmiar luksusu w Kościele – podjął decyzję, by nie mieszkać w Pałacu Apostolskim, lecz w Domu św. Marty, hotelu stworzonym dla gości Watykanu, a po wyborze na papieża pojawił się na balkonie bez czerwonego mucetu podbitego gronostajem.

Wprowadził w Kościele bardziej kolektywny model zarządzania. Jak napisał Tomasz Krzyżak w „Rzeczpospolitej”, „zaprosił do grona swoich najbliższych współpracowników kilku kardynałów, z którymi opracował reformę Kurii Rzymskiej”. W trakcie swojego pontyfikatu zwołał pięć synodów. Umożliwił osobom świeckim – w tym kobietom – zajmowanie niektórych stanowisk w Kurii Rzymskiej. Umożliwił także udzielanie komunii osobom rozwiedzionym, które żyją w nowych związkach. Walczył z przestępcami seksualnymi w Kościele – m.in. zniósł tajemnicę papieską w odniesieniu do przestępstw seksualnych.

Po wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą, stanowisko papieża w tej sprawie wzbudziło wiele kontrowersji. Franciszek nie potępił jednoznacznie Rosji, a tuż po wybuchu konfliktu w jednym z wywiadów zasugerował, że NATO przyczyniło się do powstania tego konfliktu, wielokrotnie zrównywał ofiary wojny z obu stron, a także krytykował dostawy broni na Ukrainę, wskazując, że prowadzą one do eskalacji.

Sondaż: 74 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka pozytywnie

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy, jak oceniają pontyfikat papieża Franciszka.

Na to pytanie 25,2 proc. badanych odpowiedziało „bardzo dobrze”.

48,8 proc. respondentów ocenia pontyfikat Franciszka jako dobry.

Negatywnie pontyfikat papieża ocenia 9,2 proc. badanych.

Bardzo źle pontyfikat papieża Franciszka oceniło 1,7 proc. ankietowanych.

15,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

(liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie do pierwszego miejsca po przecinku)

Łączny odsetek osób oceniających pontyfikat papieża Franciszka pozytywnie wynosi 74 proc., a negatywnie – 10,9 proc.

– Dobrze lub bardzo dobrze ocenia miniony pontyfikat częściej kobiety (78 proc.) niż mężczyźni (70 proc.). Odsetek osób, które pozytywnie oceniają ten temat maleje wraz z wiekiem badanych (77 proc. – osoby do 24 roku życia, 73 proc. – osoby powyżej

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *