Prognoza pogody na jesień: Jaki będzie październik? Kiedy przymrozki?

Jesień z suszą czy opadami powyżej wieloletnich norm? Sprawdzamy, co widać aktualnie w długoterminowych prognozach pogody IMGW na październik i listopad. Czy przewidywane są anomalie pogodowe?
Prognoza pogody na jesień: Jaki będzie październik? Kiedy przymrozki? - INFBusiness

Długoterminowe prognozy IMGW zapowiadają jesień ciepłą, ale z miejscowymi opadami powyżej średniej, wieloletniej normy

Foto: Adobe Stock

Końcówka września to przejście od ciepłej, suchej aury do typowo jesiennej pogody z przelotnymi opadami i silnymi porywami wiatru. IMGW przewiduje ochłodzenie już w najbliższy weekend. Jakiej pogody można się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Długoterminowa prognoza IMGW: Jaka będzie jesień?

Na stronie IMGW można śledzić prognozy długoterminowe dla najbliższych czterech miesięcy. Zgodnie z modelami opracowanymi jeszcze na początku września przewiduje się, że temperatury w październiku i listopadzie powinny utrzymać się w normie (wieloletnia norma temperatur z lat 1991-2020). Cieplejsza aura w październiku jest najbardziej prawdopodobna na terenie Podkarpacia i Małopolski. W listopadzie temperatury powyżej wieloletniej normy są z kolei przewidywane w województwie zachodniopomorskim i lubuskim.

Prognozy eksperymentalne z początku września przewidują, że w większości województw opady w październiku będą wyższe niż średnia wieloletnia. Więcej opadów ma spaść w województwach zachodnich i w centrum Polski. Opady w listopadzie powinny utrzymać się normie, ale w grudniu przewidywane wyższe średnie opadów dotyczą całego kraju.

Prognoza długoterminowa i mapy tygodniowe

Najnowsza eksperymentalna prognoza długoterminowa została opublikowana przez IMGW 25 września. Uwzględnia ona wieloletnią średnią z lat 1991-2020 i normy wysokości opadów oraz temperatur liczonych w przedziale „od do”. Zgodnie z zaktualizowanymi prognozami przewidywane temperatury dla października mogą przekroczyć średnią normy wieloletniej m.in. na północy, południu i na wschodzie Polski. IMGW pisze również o możliwych przymrozkach. Te spodziewane są głównie w drugiej połowie października.

Prognoza zakłada również wyższe – od wieloletniej średniej – normy opadów w październiku. Zgodnie z przewidywaniami IMGW „suchy” będzie początek miesiąca, ale już od drugiego tygodnia przewiduje się przekroczenie wieloletnich norm opadów m.in. na zachodzie Polski.

Jesień będzie deszczowa? Co mówią synoptycy?

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski podkreślił na łamach Polskiego Radia 24, że tegoroczny sezon jesienny będzie wyróżniać się m.in. wyższymi temperaturami. – Do końca września będą one wyższe od normy – podkreślił ekspert. – Podobnie będzie w październiku. Natomiast deszczu spadnie w tym czasie tyle, ile zwykle o tej porze roku. Również w listopadzie można spodziewać się wyższych temperatur, ale i nieco więcej opadów deszczu – dodał.

Synoptyk IMGW Ewa Łapińska wyjaśniła z kolei, że prognozy pogody na jesień nie przewidują – przynajmniej na razie – żadnych, ekstremalnych anomalii. Zdaniem synoptyk, temperatury październikowe powinny utrzymać się w normie tzw. średniej wieloletniej temperatury. Cieplej może być jedynie w południowej Polsce. Jeżeli chodzi o listopad, zdaniem ekspertki prognozowane temperatury również nie powinny odbiegać od normy – wyższe temperatury przewiduje się jedynie dla zachodniej Polski.

Co istotne – szczególnie w kontekście ekstremalnych, wrześniowych opadów przyniesionych przez niż genueński – zdaniem synoptyków w nadchodzących miesiącach opady również powinny utrzymać się blisko średniej, wieloletniej normy. Według synoptyk Ewy Łapińskiej, większe opady powyżej normy mogą pojawić się dopiero w grudniu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *