Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi

W jednym z poznańskich szpitali u pacjentów wykryto bakterię New Delhi. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu podkreśla, że „sytuacja jest stabilna i opanowana”.
Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi - INFBusiness

Foto: AdobeStock

Jak informuje TVN24, u 11 pacjentów poznańskiego szpitala miejskiego została wykryta bakteria New Delhi. W stałym kontakcie z placówką ma być Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Zapewniono, że „sytuacja jest stabilna i opanowana”.

Poznań: W szpitalu wykryto bakterię Naw Delhi

Ognisko zakażenia wykryto jeszcze przed weekendem – podaje TVN24. Wówczas u jednego z pacjentów lekarze podejrzewali zakażenie bakterią New Delhi. Kiedy potwierdziły to badania, przebadano wszystkich innych chorych, którzy przebywali na oddziale z chorym pacjentem. Ostatecznie obecność bakterii stwierdzono u kolejnych dziesięciu osób. 

Obecnie w szpitalu znajduje się sześcioro pacjentów z bakterią. Pięciu z nich jest jedynie nosicielami – nie są więc leczeni. Jedna z osób jest jeszcze leczona, zaś część pacjentów wróciła już do swoich domów. 

Po tym, jak wykryto bakterię, poznański szpital wprowadził ograniczenia odwiedzin na oddziale i odizolował chorych. Obecnie sanepid stara się ustalić źródło zakażenia. 

Czym jest bakteria New Delhi? Objawy i skutki zakażenia

Pod potoczną nazwą bakterii New Delhi kryje się jeden ze szczepów dość powszechnych pałeczek jelitowych Klebsiella pneumoniae.

Największe ryzyko zakażenia superbakterią New Delhi dotyczy osób, które przebywają w szpitalach – w tego rodzaju placówkach bakteria ma idealne warunki do rozwoju. Superbakteria New Delhi atakuje najczęściej płuca, choć wywoływać może także:

  • choroby układu moczowego
  • choroby układu pokarmowego
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Bakteria New Delhi może także doprowadzić do ogólnego zakażenia, czyli sepsy. W takiej sytuacji stan pacjenta jest bardzo poważny, a nawet zagrażający życiu.

Jakie są objawy superbakterii New Delhi?

Lekooporny szczep superbakterii New Dehli może wywoływać wiele schorzeń, a wśród nich:

  • ciężkie zakażenie płuc
  • stany zapalne zatok oraz ucha środkowego
  • stany zapalne tkanek miękkich, a nawet doprowadzić do wstrząsu endotoksycznego

Objawy superbakterii New Delhi, które towarzyszą zakażaniu są dosyć ogólne. U pacjenta, w badaniu osłuchowym stwierdza się:

  • świszczący oddech
  • duszności
  • dreszcze
  • bardzo wysoka gorączka, w której przebiegu często występuje zimny pot

Jak zaznaczają lekarze, bakteria New Delhi u osób zdrowych nie daje żadnych objawów. Może być ona jednak niebezpieczna dla osób z mniejszą odpornością.  

Jak dochodzi do zakażenia superbakterią New Delhi? Występuje ona na skórze, w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej. Przenosi się przez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami. Może być groźna, gdy dostanie się do dróg oddechowych, dróg moczowych lub krwiobiegu.

Do zakażenia superbakterią New Delhi dochodzi zazwyczaj w warunkach szpitalnych. Zarazić można się zarówno drogą kropelkową, jak i pokarmową. W związku z tym, że brak odpowiedniej higieny jest jednym z najczęstszych powodów, dlaczego bakteria się przenosi, lekarze apelują między innymi o częste mycie rąk i dezynfekowanie sprzętu medycznego, z którego korzystamy. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *