Zima 2024/2025 coraz bliżej. Jaką pogodę przyniesie? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentował najnowszą długoterminową prognozę numeryczną obejmującą czas od listopada do lutego.
Zima 2024/2025 coraz bliżej. Jaką pogodę przyniesie?
W przypadku pogody długoterminowej, szczególnie z tak dużym wyprzedzeniem jak kilka miesięcy, mamy do czynienia z prognozą orientacyjną. Jak podkreśla IMGW, przewidywania mają charakter eksperymentalny i nie jest możliwy dokładniejszy opis nadchodzącej pogody. Prognoza obejmuje anomalie (czyli odchylenia od „normy”) temperatury i opadu.
Określając „normę” w pogodzie długoterminowej sortuje się wartości średniej miesięcznej temperatury lub sumy opadów z lat 1991–2020 od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości to średnia temperatura lub suma opadów „poniżej normy”, 10 środkowych wartości – „w normie”, natomiast 10 najwyższych wartości – „powyżej normy”.
Jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych czterech miesiącach?
Prognoza długoterminowa na listopad
Jak wskazuje IMGW CMM we wpisie na platformie X, długoterminowa prognoza numeryczna przewiduje, że w listopadzie na przeważającym obszarze kraju temperatura powietrza będzie od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza wyższa od normy. Tylko na południu kraju prognozowana jest temperatura mieszcząca się w granicach normy.
Anomalia opadów natomiast będzie w listopadzie ujemna dla większości Polski. Jedynie w północnej części kraju opady będą w normie.
Wyjątkowo ciepły styczeń? Pogoda długoterminowa na najbliższe miesiące
Według prognoz IMGW w grudniu na przeważającym obszarze kraju można spodziewać się dodatniej anomalii średniej temperatury wynoszącej od 1 do 1,5 stopnia Celsjusza. Na południowym wschodzie będzie to od 0,5 do 1 stopnia powyżej normy.
Z kolei w styczniu 2025 roku niemal w całym kraju możemy spodziewać się średniej temperatury od 1,5 do 2 stopni powyżej normy, natomiast na północnym wschodzie nawet od 2 do 2,5 stopnia powyżej normy.
Luty przyszłego roku także będzie cieplejszy niż zwykle – od 1 do 1,5 stopnia Celsjusza na południu do 1,5 do 2 stopni na pozostałym obszarze kraju.
Zarówno grudzień, styczeń, jak i luty będą w normie w przypadku sumy opadu, co oznacza, że wahania będą nieznaczne. Jedynie na północnym zachodzie w styczniu anomalia może wynieść odrobinę powyżej normy. Natomiast w lutym taka anomalia może pojawić się miejscami na zachodzie, południowym zachodzie i południu.