Najnowsze informacje IMGW potwierdzają wcześniejsze prognozy dotyczące Wielkanocy. Świąteczny weekend ma być prawdopodobnie niezwykle ciepły. Jednak wcześniej przewiduje się burze oraz przelotne deszcze, a pogoda będzie bardzo zmienna.
Prognozy na Wielkanoc zapowiadają maksymalne temperatury do około 23 stopni Celsjusza
Katarzyna Pryga
Wszystko wskazuje na to, że prognozy o nadzwyczaj ciepłych Świętach Wielkanocnych się zrealizują. Zaskoczy nie tylko temperatura, lecz także zmienność pogody. Na horyzoncie pojawiają się już pierwsze, wiosenne burze. Gdzie i kiedy można ich się spodziewać? Czy deszcz będzie padał także w Wielkanoc?
Ciepły tydzień z dynamiczną pogodą. Na horyzoncie pierwsze burze
Nadchodzące dni będą charakteryzować się przelotnymi opadami deszczu, a także wyraźnym wzrostem temperatury. Poniedziałek przyniesie falę opadów, która w ciągu dnia przemieszczać się będzie pasem z zachodu w kierunku Warmii i Mazur. IMGW ostrzega przed możliwością wystąpienia lokalnych burz – szczególnie na północy i zachodzie Polski. We wtorek 15 kwietnia opady przemieszczać się będą na południe kraju. W środę i czwartek w większości obszarów kraju przewiduje się umiarkowane zachmurzenie. Przelotne deszcze oczekiwane są głównie na wschodzie i północnym wschodzie. Taki trend pogodowy utrzyma się również w piątek. Na koniec tygodnia burze i przelotne opady zapowiadane są m.in. w Małopolsce i na Górnym Śląsku.
Pogoda na Wielkanoc. Nadciąga fala ciepła
Średnioterminowe prognozy temperatur na najbliższe 10 dni wyglądają szczególnie obiecująco. Zgodnie z najnowszymi danymi IMGW, już w poniedziałek 14 kwietnia prognozowane są ciepłe dni. Na Śląsku maksymalne temperatury mogą osiągnąć nawet 23 stopnie Celsjusza. Najchłodniej będzie w górach (maks. około 12 stopni) oraz na południowym wschodzie (około 17 stopni). W kolejnych dniach temperatura będzie stopniowo rosła, a szczyt ocieplenia przewiduje się na czwartek 17 kwietnia i piątek 18 kwietnia.
Jeśli aktualne prognozy się potwierdzą, to w czwartek lokalnie słupki rtęci mogą wskazać niemal 30 stopni Celsjusza. W tym dniu w centralnej Polsce przewiduje się maksymalną temperaturę do 28 stopni (i do 33 stopni na powierzchni gruntu). Na zachodzie i południu kraju maksymalne temperatury wyniosą około 25-26 stopni. Podobny zakres temperatur zapowiadany jest także na najbliższy piątek.
Wielkanoc z temperaturą powyżej 20 stopni?
Świąteczna sobota przyniesie lekkie ochłodzenie, ale wciąż będzie odczuwalnie ciepło. Fala upałów z piątku utrzyma się w sobotę, zwłaszcza w centrum i na północnym wschodzie. W tych obszarach przewiduje się maksymalne temperatury rzędu około 23 stopni. Na południu około 20 stopni, natomiast najchłodniej będzie na północnym zachodzie (około 17-19 stopni).
Zgodnie z bieżącymi prognozami, Wielkanoc powinna utrzymać zbliżony zakres temperatur (z lekkim ochłodzeniem). Najcieplej będzie w centrum i na Mazowszu (około 23 stopni). Nad morzem chłodniej (około 13-15 stopni). Około 15 stopni Celsjusza zapowiadane jest w niedzielę w górach oraz na obszarach podgórskich. Bardzo podobny zakres temperatur przewidują obecne prognozy na poniedziałek 21 kwietnia. W tym dniu najcieplej będzie w centrum (maks. 24-25 stopni), na południu (maks. 24 stopnie) oraz na południowym wschodzie (22-23 stopnie).
Czy w Wielkanoc będzie padać?
Obecna fala opadów powinna opuścić Polskę pod koniec środy. Czwartek 17 kwietnia zapowiada się z maksymalnymi przejaśnieniami. Kolejna fala opadów przewidywana jest na piątek 18 kwietnia. Deszcz będzie padać od północnego zachodu (maks. około 9,9 mm), przez Ś
Źródło