Jaka będzie zima 2024/2025? Najnowsza prognoza długoterminowa od grudnia do marca

Meteorologiczna zima już się zaczęła, a kalendarzowa zbliża się wielkimi krokami. Na razie jednak towarzyszy nam raczej jesienna aura i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Według najnowszej prognozy długoterminowej IMGW temperatury od grudnia do marca będą wyższe od wieloletniej normy.
Jaka będzie zima 2024/2025? Najnowsza prognoza długoterminowa od grudnia do marca - INFBusiness

Jaka będzie zima 2024/2025? Najnowsza prognoza długoterminowa

Foto: Adobe Stock

Anna Rogalska

Jak wynika z najnowszej prognozy przedstawionej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na przestrzeni najbliższych miesięcy największym zaskoczeniem będą temperatury w grudniu. Bieżący miesiąc będzie znacznie cieplejszy od wieloletniej normy.

Jaka będzie tegoroczna zima? Grudzień znów cieplejszy od normy

Model długoterminowy CFS E3 przedstawia prognozę anomalii temperatur oraz sumy opadów na kolejne miesiące. Można z niego odczytać, jak pogoda w najbliższych miesiącach będzie się różnić od średniej wieloletniej z danego miesiąca. Jako normę klimatyczną przyjęto okres od 1991 do 2020 roku. W tym trzydziestoletnim okresie średnia temperatura w grudniu wynosiła w Polsce 0,2 stopnia Celsjusza.

Według najnowszej długoterminowej prognozy w tym roku grudzień będzie średnio cieplejszy od normy. Jak podaje IMGW w północno-wschodniej połowie kraju prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza będzie się mieścić w przedziale od 1,5 do 2 stopni Celsjusza. Natomiast w pozostałej części kraju – od 1 do 1,5 stopnia Celsjusza. Prognoza sumy opadów w grudniu nie różni się w tym roku od normy. Nieco większych opadów można się spodziewać jedynie nad morzem. Suma opadów poniżej normy prognozowana jest na Lubelszczyźnie.

„Do prawdziwej zimy w ostatnich prognozach bardzo daleko” – komentuje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na portalu X.

Rok temu temperatury były podobne. Grudzień był cieplejszy od normy o 1,8 stopnia, a średnia temperatura wyniosła 2 stopnie Celsjusza. Z kolei dwa lata temu termometry pokazywały w grudniu średnio 0,4 stopnia Celsjusza, a miesiąc był cieplejszy od normy o 0,2 stopnia.

Długoterminowa prognoza na styczeń 2025

Zgodnie z prognozą styczeń 2025 roku również będzie cieplejszy od wieloletniej normy. Anomalia średniej temperatury nie będzie jednak aż tak duża jak w grudniu. Długoterminowy model wskazuje temperatury wyższe o 0,5-1,5 stopnia Celsjusza od średniej z 30 lat. Najmniejsze ocieplenie prognozowane jest w części województw lubuskiego i dolnośląskiego. Tam anomalia wyniesie od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza. W pozostałych regionach – od 1 do 1,5 stopnia. W tym roku przeciętna temperatura w styczniu wyniosła w Polsce -0,3 stopnia Celsjusza i była wyższa od normy o 0,9 stopnia. Suma opadów w styczniu 2025 roku powinna być zgodna z wieloletnią średnią.

Czy w lutym 2025 czeka nas silny mróz?

Tegoroczny luty był rekordowo ciepły. Średnia temperatura wyniosła w Polsce aż 5,7 stopnia Celsjusza i była o 5,8 stopnia wyższa od normy klimatycznej z lat 1991-2020. W lutym 2025 roku temperatury nie powinny być aż tak wysokie. Zgodnie z najnowszą prognozą w całym kraju przekroczą trzydziestoletnią normę o 1-1,5 stopnia. Suma opadów będzie porównywalna z wieloletnią średnią.

Zima czy wiosna? Jaki będzie marzec 2025?

Marzec 2025 roku także będzie cieplejszy od wieloletniej średniej. Anomalia temperatury w odniesieniu do normy klimatycznej z lat 1991-2020 wyniesie – podobnie jak w lutym – 1-1,5 stopnia Celsjusza. Na Podlasiu oraz w części województw opolskiego i śląskiego może wynieść od 1,5 do 2 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w marcu 2024 r. wyniosła 6,7 stopnia Celsjusza. Była tym samym o 3,6 stopnia wyższa od średniej wieloletniej.

Zgodnie z prognozą, marzec 2025 roku będzie nie tylko cieplejszy, ale i bardziej suchy niż zwykle. Według modelu długoterminowego suma opadów w całym kraju będzie poniżej normy.


Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *