11 Listopada. Rafał Trzaskowski: Cytadela symbolizuje walkę o niepodległość

Muzeum Historii Polski i miasto Warszawa organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zaplanowane zostały one na Trakcie Królewskim oraz na warszawskiej Cytadeli.
11 Listopada. Rafał Trzaskowski: Cytadela symbolizuje walkę o niepodległość - INFBusiness

Foto: Materiały prasowe / UM Warszawa

Reklama

11 listopada w Warszawie będzie można wziąć sobie biało-czerwone kotyliony. Wystarczy zdjąć je z jednego z pięciu słupów reklamowych znajdujących się przy placu Unii Lubelskiej (od strony południowej), przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, u zbiegu ul. Królewskiej i ul. Niżyńskiego, na pl. Wilsona przy wejściu do metra, na rondzie Waszyngtona od strony Stadionu Narodowego. Łącznie miasto Warszawa przygotowało 7,5 tysiąca kokard.

Reklama

Tego dnia w stolicy odbędzie się wiele imprez. Tym razem nie koordynuje ich Biuro „Niepodległa”, bowiem zostało ono włączone do Instytutu Adama Mickiewicza. Główne wydarzenia będą mieć miejsce na Trakcie Królewskim, gdzie od lat odbywał się festiwal Niepodległa. Staną tam trzy sceny muzyczne, w programie jest również parada historyczna. Jednak w tym roku organizatorzy starają się przyciągnąć turystów głównie na Cytadelę, gdzie znajduje się kompleks muzealny. Do tego miejsca z Krakowskiego Przedmieścia będzie jeździł specjalny autobus.

11 Listopada. Rafał Trzaskowski: Cytadela symbolizuje walkę o niepodległość - INFBusiness Społeczeństwo Budowa pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie odłożona

Nie wiadomo kiedy, gdzie i czy w ogóle w stolicy zostanie zbudowany pomnik Bitwy Warszawskiej.

Obchody na Cytadeli rozpoczną się o godzinie 10 rano.

Koncert muzyczny w Muzeum Historii Polski

 Cytadela symbolizuje walkę o niepodległość  uważa prezydent miasta Rafał Trzaskowski. O godzinie 18 na placu Gwardii odbędzie się koncert „Wspólna Niepodległa”. Na scenie wystąpi 16 artystów, a każdy z wykonawców będzie reprezentował województwo, z którego pochodzi. Zaprezentują oni tradycyjny utwór w nowoczesnej aranżacji.  Wychodzę z założenia, że muzyka jest niepodległa i w ten sposób możemy pokazać tego dnia przeróżne style muzyczne  dodaje Reni Jusis, która w koncercie będzie reprezentować Zachodniopomorskie.

Reklama Reklama

W koncercie wezmą udział: Sarsa (Pomorskie), Marika (Podlaskie), Grzegorz Hyży (Wielkopolskie), Igor Herbut (Dolnośląskie), Tatiana Okupnik (Łódzkie), Jarecki (Łódzkie), Kasia Moś (Śląskie), Skubas (Lubelskie), Filip Grodowski (Małopolskie), Michał Szpak (Podkarpackie), Natalia Nikiel (Warmińsko-Mazurskie), Sara James (Lubuskie), Mariusz Lubomski (Kujawsko-Pomorskie), Reni Jusis (Zachodniopomorskie), Lanberry (Mazowieckie), Józefina (Świętokrzyskie).

 Polki i Polacy potrzebują wspólnotowych rytuałów oraz sposobów świętowania niepodległości, które będą radosne, nieodcinające się od swojej historii, ale mądrze na niej bazujące i wyciągające lekcje na przyszłość  uważa prof. Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski. 

11 Listopada. Rafał Trzaskowski: Cytadela symbolizuje walkę o niepodległość - INFBusiness Opinie polityczno – społeczne Marcin Napiórkowski: Muzeum Historii Polski musi być dla ludzi

Chciałbym, żeby Muzeum Historii Polski stało się laboratorium, w którym powstają nowe opowieści nie tylko o przeszłości, ale także o możliwych przyszłościach – pisze nowy dyrektor MHP Marcin Napiórkowski.

Na Cytadeli muzeum to organizuje grę terenową „Zagubiony skarb” (w godz. 11–16), spektakl dla dzieci „Bohaterski miś”, a także warsztaty historyczne. W MHP otworzona zostanie także wystawa czasowa „1025. Narodziny Królestwa”. Zaś w południe w holu głównym odśpiewany zostanie hymn Polski. Podobnie jak na placu Zamkowym w Warszawie i wielu innych miejscach polskich miast, np. na rynku w Krakowie.   

Czołgi na Cytadeli

 Miasto otwiera się na Cytadelę, a Cytadela otwiera się na miasto. Zaprezentujemy najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego, będzie też specjalna strefa pojazdów zabytkowych, a także wiele atrakcji i animacji dla dzieci  zachęca także Magdalena Rochnowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Będzie można też obejrzeć wystawy o historii oręża (wstęp bezpłatny), a także spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Na placu przed muzeum obejrzymy pojazdy wojskowe m.in. czołg Abrams M1A1, samochód pancerny Cougar 4×4 MRAP oraz czołg Leopard 2PL.

Muzeum Powstania Warszawskiego na godz. 11 zaprasza do Sali Małego Powstańca, gdzie odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci „Kwiaty dla Polski”. Zajęciom plastycznym będzie towarzyszyła opowieść o symbolice polskich kwiatów, a także przedwojennej inicjatywie prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego „Warszawa w kwiatach i zieleni”.

Reklama Reklama

Marsz niepodległości z udziałem polityków PiS

Oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się w południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Będzie można zobaczyć uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

11 Listopada. Rafał Trzaskowski: Cytadela symbolizuje walkę o niepodległość - INFBusiness Społeczeństwo Kłopoty Marszu Niepodległości. Prokuratura zawiadamia warszawski ratusz

Śledczy wystąpili do prezydenta stolicy z sygnalizacją, dotyczącą przestępstw podczas Marszów Niepodległości – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Przypominają mu, że może wyciągnąć konsekwencje wobec stowarzyszenia, organizującego wydarzenie.

„Wielkiej Polski moc to my!” – to hasło Marszu Niepodległości, który organizowany jest przez środowiska narodowe. W tym roku wezmą w nim udział politycy PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim. Marsz ruszy o godz. 14 z ronda Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i przez rondo de Gaulle’a i most Poniatowskiego dotrą na błonia Stadionu Narodowego. Organizatorzy zgłosili w stołecznym ratuszu udział 100 tys. osób.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *