Wideo Kanadyjscy naukowcy zidentyfikowali starożytnego drapieżnika przypominającego ćmę z zachowaną wewnętrzną anatomią
Kanadyjscy paleontolodzy niedawno odkryli Mosura fentoni, drapieżnika sprzed 506 milionów lat przypominającego ćmę. Odkrycie to daje wgląd w anatomię wymarłych radiodontów. (Źródło: Royal Ontario Museum)
Paleontolodzy niedawno odkryli drapieżnika przypominającego ćmę, który żył w prehistorycznej Kanadzie i żył 506 milionów lat temu.
W komunikacie prasowym Królewskiego Muzeum Ontario (ROM) urzędnicy zidentyfikowali stworzenie jako Mosura fentoni, wymarły małpolud, jak podały agencje informacyjne, m.in. SWNS.
Muzeum poinformowało, że większość Skamieniałości Mosury zostały zebrane przez paleontologów ROM w kamieniołomie Raymond w Parku Narodowym Yoho w Kolumbii Brytyjskiej.
Większość z nich znaleziono między 1975 a 2022 rokiem.
„Mosura fentoni był wielkości palca wskazującego, miał troje oczu, kolczaste, stawowe pazury, okrągły pysk pełen zębów i ciało z klapami umożliwiającymi pływanie po bokach” – podaje muzeum.
Według ekspertów Mosura fentoni był wymarłym stawonogiem, który żył 506 milionów lat temu. (Royal Ontario Museum)
„Te cechy wskazują, że należy on do wymarłej grupy znanej jako radiodonty, do której należał również słynny Anomalocaris canadensis, metrowej długości drapieżnik, który dzielił wody z Mosurą”.
Odkrycie to jest tak interesujące dla badaczy, ponieważ Mosura miał odwłokową część ciała zbudowaną z wielu segmentów na tylnej części – czego wcześniej nie zaobserwowano u żadnego radiodonta.
Joe Moysiuk, kustosz paleontologii i geologii w Manitoba Museum, powiedział, że Mosura miał 16 takich segmentów, wszystkie pokryte skrzelami.
„To świetny przykład ewolucyjnej konwergencji z grupami współczesnymi, takimi jak kraby podkowiaste, stonogi i owady, które mają wspólną partię segmentów zawierających narządy oddechowe z tyłu ciała” – opisał Moysiuk.
Skamieniałości ukazują szczegóły wewnętrznej anatomii Mosury – w tym jej układ nerwowy i przewód pokarmowy. (Royal Ontario Museum)
Muzeum poinformowało, że kolekcjonerzy terenowi nadali gatunkowi przydomek „ćma morska” ze względu na cechy przypominające ćmę.
„To zainspirowało jego naukową nazwę, która nawiązuje do fikcyjnego japońskiego kaiju, znanego również jako Mothra. Tylko dalekie pokrewieństwo z prawdziwymi ćmami – a także pająkami, krabami i stonogami – Mosura należy do znacznie głębszej gałęzi w drzewie ewolucyjnym tych zwierząt, zbiorczo znanych jako stawonogi” – dodano w oświadczeniu.
Zamiast tętnic i żył serce Mosury pompowało krew do dużych wewnętrznych jam ciała, zwanych lukami.
Co ciekawe, skamieniałości ukazują szczegóły wewnętrznej anatomii Mosury – w tym jej układ nerwowy, układ krwionośny i przewód pokarmowy.
Zamiast tętnic i żył serce Mosury pompowało krew do dużych wewnętrznych jam ciała, zwanych lukami.
Kurator ROM Jean-Bernard Caron powiedział, że „niewiele stanowisk kopalnych na świecie oferuje taki poziom wglądu w miękką anatomię wewnętrzną”.
Większość skamieniałości Mosury znaleziono w Parku Narodowym Yoho w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. (iStock)
„Widzimy ślady reprezentujące wiązki nerwów w oczach, które mogły brać udział w przetwarzaniu obrazu, tak jak u żywych stawonogów” – dodał ekspert.
„Szczegóły są zdumiewające”.
Sourse: www.foxnews.com