„Kto Pani/Pana zdaniem jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w Polsce 9 czerwca. Wybieraliśmy 53 europosłów. Najwięcej — 21 — mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska. PiS wprowadził do Parlamentu Europejskiego 20 europosłów, Konfederacja sześciu, a Trzecia Droga i Lewica — po trzech.
Wybory europejskie: Koalicja Obywatelska przed PiS, Konfederacja na podium
Najlepszy wynik — 37,06 proc. – zdobyła Koalicja Obywatelska i było to jej pierwsze zwycięstwo nad PiS-em w wyborach ogólnopolskich od wyborów do PE z 2014 roku (wówczas KO startowała jeszcze pod szyldem Platformy Obywatelskiej). PiS zdobył 36,16 proc. głosów — co było (procentowo) wynikiem lepszym niż w wyborach do sejmików wojewódzkich z kwietnia 2024 roku (34,27 proc.) i wyborach do Sejmu z 15 października 2023 roku (35,38 proc.).
Trzecie miejsce w wyborach do PE zajęła Konfederacja, która po raz pierwszy, w wyborach ogólnopolskich, osiągnęła dwucyfrowy wynik. Konfederację poparło 12,08 proc. wyborców.
Z kolei Trzecia Droga uzyskała najgorszy wynik w historii dotychczasowych startów w wyborach — poparło ją 6.91 proc. wyborców. Takie poparcie w wyborach do Sejmu oznaczałoby, że koalicyjny komitet wyborczy PSL i Polski 2050 nie przekroczyłby progu wyborczego (wynosi on 8 proc. dla koalicji partii).
32,7 proc.
Tylu respondentów w badaniu SW Research wskazuje Trzecią Drogę jako zwycięzcę wyborów do Parlamentu Europejskiego
Na Lewicę zagłosowało 6,3 proc. wyborców i był to wynik zbliżony do tego z wyborów do sejmików wojewódzkich, wyraźnie gorszy od wyniku z wyborów do Sejmu (8,61 proc.).
Pozostałe komitety startujące w wyborach nie przekroczyły progu wyborczego.
Sondaż: 47 proc. z wyższym wykształceniem uważa Trzecią Drogę za największego przegranego wyborów
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto — ich zdaniem — jest największym przegranym wyborów.
Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.
Najwięcej — 32,7 proc. badanych — wskazało na Trzecią Drogę.
20,3 proc. respondentów za największego przegranego uważa Lewicę.
12,9 proc. badanych uważa, że największym przegranym wyborów był PiS.
Koalicję Obywatelską za największego przegranego uważa 6,9 proc. badanych.
Z kolei Konfederacja jest największym przegranym dla 5,2 proc. respondentów.
0,9 proc. badanych jest zdania, że największym przegranym jest inny komitet wyborczy.
21,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Dwie partie, które uzyskują najwięcej wskazań w sondażu, tworzą z Koalicją Obywatelską koalicję rządzącą Polską i wchodzą w skład rządu Donalda Tuska.
– Odsetek wskazań na koalicję PSL i Polski 2050 wzrasta wraz z wiekiem (19% wśród osób do 24 roku życia, 42% wśród osób, które skończyły 50 lat). Częściej niż pozostali badani Trzecią Drogę za komitet, który poniósł największą porażkę uważają osoby z wyższym wykształceniem (47%). Biorąc pod uwagę wysokość dochodów są to najczęściej respondenci z zarobkami wynoszącymi od 5001 zł do 7000 zł netto (43%). Takie zdanie podziela 4 na 10 respondentów z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. osób — komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.