Sondaż: Czy połączenie PiS z Suwerenną Polską będzie korzystne dla partii Kaczyńskiego?

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy, czy po połączeniu PiS z Suwerenną Polską są bardziej czy mniej skłonni do głosowania na PiS.
Sondaż: Czy połączenie PiS z Suwerenną Polską będzie korzystne dla partii Kaczyńskiego? - INFBusiness

Jarosław Kaczyński w sejmowych ławach

Foto: PAP/Tomasz Gzell

PiS połączył się z Suwerenną Polską w czasie kongresu w Przysusze. Po połączeniu liderzy Suwerennej Polski – Patryk Jaki i Michał Wójcik zostali wiceprezesami PiS. Ponadto do Komitetu Politycznego PiS dołączyli Beata Kempa, Michał Woś i Michał Wójcik. Wiceprezesem PiS zostanie w przyszłości Zbigniew Ziobro, gdy wróci do zdrowia i znów aktywnie zaangażuje się w politykę.

Solidarna Polska wyszła z PiS, a Suwerenna Polska do PiS wróciła

PiS i Suwerenna Polska po połączeniu zobowiązały się do realizacji dziesięciu celów – m.in. pracy nad nową konstytucją, prowadzenia asertywnej polityki wobec UE oraz obrony polskiej suwerenności, odrzucenia „Zielonego Ładu”, obrony złotego, odrzucenia ideologii gender i rozliczenia „ekipy Tuska”.

Suwerenna Polska, która wcześniej funkcjonowała pod nazwą Solidarna Polska, powstała 24 marca 2012 roku po rozłamie w PiS będącym wynikiem przegranych wyborów do parlamentu w 2011 roku. W maju 2023 roku partia zmieniła nazwę na Suwerenna Polska.

Solidarna a potem Suwerenna Polska od początku swojego istnienia związana była ze Zbigniewem Ziobrą. Początkowo dużą rolę odgrywał w niej też Jacek Kurski, który jednak po wyborach do PE z 2014 roku zaczął oddalać się od tego ugrupowania i ostatecznie, w lipcu 2014 roku, po wystąpieniu na konwencji PiS został z Solidarnej Polski wykluczony.

Jedynymi wyborami, w których Solidarna Polska występowała samodzielnie były wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. Partia Zbigniewa Ziobry zdobyła w nich 3,98 proc. głosów nie przekraczając progu wyborczego i nie uzyskując żadnego mandatu. W wyborach samorządowych, które odbyły się w tym samym roku, Solidarna Polska startowała już z list PiS.

3,98 proc.

Takie poparcie uzyskała Solidarna Polska w wyborach do PE w 2014 r. To jedyne wybory, w których startowała samodzielnie

Z list PiS, w ramach sojuszu znanego pod nazwą Zjednoczona Prawica, Solidarna Polska, a od 2023 roku Suwerenna Polska startowała w wyborach do parlamentu w 2015, 2019 i 2023 roku. W rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego Solidarna a potem Suwerenna Polska kontrolowała przede wszystkim Ministerstwo Sprawiedliwości i odpowiadała za reformę sądownictwa. Politycy Solidarnej, a potem Suwerennej Polski wyrażali często krytyczny stosunek do działań premiera Mateusza Morawieckiego, zwłaszcza na forum UE i prezentowali bardziej eurosceptyczne stanowisko niż politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Po utracie władzy przez PiS przeciwko politykom Suwerennej Polski zaczęły toczyć się postępowania dotyczące przede wszystkim niewłaściwego wykorzystywania środków z Funduszu Sprawiedliwości (w tej sprawie uchylono immunitet Marcinowi Romanowskiemu, byłemu wiceministrowi sprawiedliwości) oraz w sprawie zakupu systemu do inwigilacji Pegasus ze środków z Funduszu Sprawiedliwości (w tej sprawie immunitet uchylono Michałowi Wosiowi).

Sondaż: 34 proc. najmłodszych badanych po połączeniu PiS z Suwerenną Polską jest mniej skłonnych do głosowania na PiS

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy po połączeniu PiS z Suwerenną Polską są bardziej czy mniej skłonni do głosowania na PiS.

rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie 17,2 proc. badanych stwierdziło, że są bardziej skłonni do głosowania na PiS.

23 proc. badanych przyznało, że są mniej skłonni do głosowania na PiS.

59,7 proc. badanych stwierdziło, że „nie wpływa to na ich skłonność do głosowania na PiS”.

– Z uwagi na wiek respondentów osoby, które w mniejszym stopniu niż dotychczas są skłonne głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego to przede wszystkim najmłodsi badani (34%). Połączenie PiS i Suwerennej Polski zniechęciło do oddania głosu na tę partię co trzecią osobę, której dochody przekraczają 7000 zł netto i podobny odsetek (34%) mieszkańców najmniejszych miast – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15-16 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *