Szef mazowieckiej Nowej Lewicy i niedoszły radny Płocka z Trzeciej Drogi w zarządzie spółki Orlenu. Wybrano ich w konkursie. Ogłoszenie zniknęło zaraz po wyborze.
Arkadiusz Iwaniak
Od dwóch tygodni nowymi członkami zarządu w spółce Orlen Projekt SA z grupy kapitałowej Orlen SA są Arkadiusz Iwaniak i Piotr Gryszpanowicz. Iwaniak to były poseł Lewicy w latach 2019–2023. Jest szefem mazowieckiej Nowej Lewicy. Piotr Gryszpanowicz jest inżynierem, wykładowcą akademickim, ekspertem drogownictwa. Obaj pochodzą z Płocka i obaj próbowali swych sił w wyborach – Iwaniuk nie uzyskał mandatu do Sejmu, a Gryszpanowicz – do rady miejskiej Płocka, do której startował z list Trzeciej Drogi. Jak informuje „Rz” biuro prasowe Polski 2050, Gryszpanowicz nie jest członkiem partii.
Ogłoszenie o konkursie znika po kilku dniach
„Członkowie zarządu ORLEN Projekt zostali wybrani w postępowaniu konkursowym, ogłoszonym na stronie internetowej spółki. Zgodnie z przyjętym standardem, ogłoszenie było dostępne do czasu zakończenia postępowania kwalifikacyjnego (do 11 sierpnia). Członkowie zarządu ORLEN Projekt zostali powołani do pełnienia funkcji decyzją Rady Nadzorczej z dniem 19 września br.” – odpisuje na pytania „Rz” zespół prasowy Orlen SA. Nie mogliśmy sprawdzić jak wyglądało to postępowanie konkursowe, bo chociaż informacje o konkursach na prezesa spółki oraz członków zarządu nadal są umieszczone na stronie internetowej spółki, to zniknęły z nich kluczowe elementy: wymogi stawiane kandydatom, kto został zgłoszony i kogo wybrano.
Według naszych nieoficjalnych informacji zgłosiło się ośmiu kandydatów, ale na trzy wskazane w konkursie stanowiska członków zarządu. Ostatecznie wybrano tylko dwóch członków zarządu – Iwaniaka i Gryszpanowicza.
Ogłoszenia, jak wynika z informacji na stronie, były upublicznione tylko dziewięć dni – w terminie 2–11 sierpnia. Wcześniej w czerwcu wybierano prezesa spółki oraz trzech członków zarządu. Wyłoniono jednak tylko prezesa, a konkurs na członków zarządu powtórzono w sierpniu. Prezesem został Cezary Lewandowski, dotychczas członek zarządu ds. finansowych w Kolejach Mazowieckich (piastował tę funkcję od 2017 r.), spółki należącej do samorządu województwa mazowieckiego. Lewandowski ma doświadczenie w branży paliwowej, pracował m.in. w PERN Przyjaźń.
Kim są nowi członkowie zarządu Orlen Projekt?
Orlen Projekt (w styczniu tego roku włączono do niej inną spółkę Energa Invest) prowadzi projekty inwestycyjne EPC do realizacji wybranych projektów inwestycyjnych dla Grupy Orlen. „Projektujemy i budujemy dla liderów sektora rafineryjnego, petrochemicznego, chemicznego i energetycznego. Wykonujemy dokumentację projektową instalacji produkcyjnych lub ich fragmentów” – informuje spółka.
Iwaniak pisze o sobie: „samorządowiec, przedsiębiorca. Były radny miasta Płock”. Od lat związany z Lewicą, jeszcze od czasów SLD. – Był jednym z nielicznych, którzy trwali przy partii i Włodku Czarzastym, kiedy w SLD było ciężko, kiedy partia wypadła poza Sejm. Potem jednak ich drogi się rozeszły, bo Iwaniuk nie chciał zacieśniać współpracy z Razem – mówi jeden z jego partyjnych kolegów. Z wykształcenia jest ekonomistą. „Pracował w zakładzie energetycznym w Płocku, później w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych, był m.in. kierownikiem stadionu miejskiego. Był też kierownikiem działów w przedsiębiorstwie Orlen Ochrona. Przedsiębiorca, od 2009 r. prowadzi własną działalność gospodarczą w branży pośrednictwa pracy i gastronomicznej” – pisze o nim portal mamprawowiedziec.pl.
Dr inż. Piotr Gryszpanowicz to autor wielu książek o Płocku, „inżynier branży drogowej”, wykładowca na Politechnice Warszawskiej. Był właścicielem firmy Road Group, którą zawiesił w sierpniu tego roku przed wejściem do zarządu Orlenu.
Członkowie zarządu milczą
Chcieliśmy zapytać, czy polityka miała wpływ na ich wybór. Arkadiusz Iwaniak nie odbierał od nas telefonu, nie odpowiedział również na prośbę o kontakt. Z Piotrem Gryszpanowiczem próbowaliśmy się skontaktować e-mailowo. Bezskutecznie.