Jak ocenił na platformach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sugeruje, że preferuje pełnienie roli lidera antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Według prezesa PiS „stwarza to dla Polski niebezpieczną sytuację, ponieważ sojusz z USA jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński
adm
Premier Donald Tusk zamieścił w sobotę nowe posty w serwisie społecznościowym X. Krytycznie odniósł się do poprzednich władz w Polsce, na co zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński: Donald Tusk stwarza dla Polski niebezpieczną sytuację. USA fundamentem bezpieczeństwa
„Wyobraźcie sobie, jak trudna sytuacja panowałaby dzisiaj w Polsce, gdyby Polacy nie odsunięli tej (coraz bardziej) prorosyjskiej i antyeuropejskiej ekipy od władzy. Ich działania w ostatnich dniach nie pozostawiają żadnych wątpliwości” – wskazał Donald Tusk w swoim wpisie na platformie X.
Niedługo później post w mediach społecznościowych opublikował także Jarosław Kaczyński. „Polska, pełniąc prezydencję w UE, stoi przed dylematem: albo stanie się liderem budowy europejskiego porozumienia z administracją Donalda Trumpa, albo będzie inspirować siły antyamerykańskie w Europie” – stwierdził prezes PiS. „Tusk sugeruje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii. Stwarza to dla Polski niebezpieczną sytuację, ponieważ sojusz z USA jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa. W istocie osłabia także pozycję Ukrainy w niezwykle trudnym dla niej czasie” – ocenił polityk.
Donald Tusk: Europa potrzebuje swojego własnego planu działania w sprawie Ukrainy
Wcześniej Donald Tusk – również w sieci – napisał, że „Europa pilnie potrzebuje własnego planu działania dotyczącego Ukrainy i naszego bezpieczeństwa, w przeciwnym razie inni globalni gracze będą decydować o naszej przyszłości”. „Niekoniecznie zgodnie z naszymi interesami” – dodał.
W piątek – tuż przed rozpoczęciem 61. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium – polski premier odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa Polski w obliczu zagrożeń ze Wschodu. „Jawne, czasami wręcz entuzjastyczne wspieranie przez niektórych polskich polityków prorosyjskich tendencji w Europie i na świecie uderza bezpośrednio w polską rację stanu i nasze bezpieczeństwo. Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć?!” – napisał Donald Tusk.
Donald Trump rozmawiał z Władimirem Putinem
14 lutego w Monachium rozpoczęła się 61. Konferencja Bezpieczeństwa. Jej głównym tematem jest opracowanie trwałego, sprawiedliwego pokoju w Ukrainie.
Wpisy Donalda Tuska zostały opublikowane po tym, jak Donald Trump ogłosił, że rozmawiał z Władimirem Putinem m.in. na temat natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji pokojowych dotyczących Ukrainy. Dopiero po tej rozmowie Trump skontaktował się z Wołodymyrem Zełenskim. Europejscy sojusznicy USA nie zostali poinformowani o rozmowie Trumpa z Putinem wcześniej.
W sobotę – na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) – generał Keith Kellogg zaznaczył, że „Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie”.