W reakcji na słowa Iwony Hartwich w Sejmie posłowie Zjednoczonej Prawicy zaczęli się śmiać. Premier, któremu podczas swojego przemówienia dziękowała posłanka KO, odniósł się do tego zdarzenia. „To mówi wszystko” – zaznaczył szef rządu.
Posłanka KO Iwona Hartwich przemawia na sali obrad Sejmu.
Podczas posiedzenia Sejmu w piątek posłanka KO Iwona Hartwich wygłosiła przemówienie dotyczące decyzji Sejmu w sprawie zmian przepisów o rencie socjalnej. – Szanowni rodzice, którzy protestowaliście na zimnych kafelkach w Sejmie i walczyliście o podwyższenie renty socjalnej. Możemy podziękować rządowi za pomoc dla przeszło 130 tysięcy osób. Wiem, że dla prawej strony to jest niewiarygodne, że można jednak pomóc – powiedziała Hartwich.
Iwona Hartwich wyśmiana przez posłów PiS w Sejmie. Dziękowała Donaldowi Tuskowi
Podczas wystąpienia Hartwich zaznaczyła także, że „chce podziękować Donaldowi Tuskowi”. Premier nie był jednak obecny na posiedzeniu Sejmu. Parlamentarzystka nie zdołała dokończyć swojej wypowiedzi – przeszkodziły jej w tym bowiem okrzyki i śmiechy dochodzące z ław poselskich. – Możecie się śmiać, w tym momencie sami sobie wystawiacie wizytówkę – podkreśliła posłanka KO i zwróciła się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Zwrócę się także do Jarosława Kaczyńskiego: Pan mnie kiedyś całował po rękach i obiecywał pomoc. Niech pan sobie zapamięta taki wzór matematyczny: 130 tysięcy osób to znacznie więcej niż zero – powiedziała.
Donald Tusk: Rechot PiS po słowach Hartwich? Mówi o tej partii więcej, niż ich wszystkie wystąpienia
Do wypowiedzi posłanki Iwony Hartwich i reakcji polityków Zjednoczonej Prawicy odniósł się w mediach społecznościowych Donald Tusk.
„Rechot PiS po słowach posłanki Hartwich o rencie socjalnej dla ludzi całkowicie niezdolnych do pracy mówi o tej partii więcej, niż ich wszystkie wystąpienia razem wzięte. Mówi wszystko” – czytamy we wpisie premiera opublikowanym w serwisie X.
Renta socjalna. Sejm uchwalił zmiany
27 września Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Podczas gdy pierwotnie projekt obywatelski zakładał zwiększenie renty z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nowe przepisy zakładają wypłatę dodatku dopełniającego w wysokości 2520 zł osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
Przypomnijmy, że renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia,
- w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego ma nastąpić w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.