Europoseł Konfederacji Grzegorz Braun ogłosił start w wyborach prezydenckich 2025, choć wcześniej kandydatem partii został prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen. Teraz liderzy Konfederacji zareagowali na decyzję Brauna. – Strata takiego lidera jak Grzegorz Braun jest istotnym faktem politycznym – powiedział Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, lider Ruchu Narodowego.
Europoseł Konfederacji Grzegorz Braun
zew
– Będę kandydował w tych wyborach, z Bożą i ludzką pomocą – powiedział w środę wieczorem Grzegorz Braun. Europoseł Konfederacji Wolność i Niepodległość i lider Konfederacji Korony Polskiej w rozmowie z Dawidem Mysiorem z serwisu Sprawki.pl wyraził nadzieję, że jego start w wyborach prezydenckich w 2025 roku sprawi, że „w następnym parlamencie znajdzie się reprezentacja polskich katolików”. Kandydaturę Brauna wspiera były lider Konfederacji i były poseł Janusz Korwin-Mikke.
Wybory prezydenckie 2025. Grzegorz Braun ogłasza start
Przed wyborami prezydenckimi w Konfederacji – podobnie jak w 2019 r. – zorganizowane miały zostać prawybory, ostatecznie jednak do tego nie doszło, a kierownictwo ugrupowania (Rada Liderów) wskazało na kandydata Sławomira Mentzena, prezesa Nowej Nadziei, jednej z głównych partii tworzących Konfederację. Mentzen, jako pierwszy kandydat z formacji parlamentarnych, ogłosił swój start i rozpoczął prekampanię.
W czwartek w wywiadzie dla Polskiego Radia europosłanka Konfederacji Anna Bryłka (Ruch Narodowy) powiedziała, że po decyzji Brauna Konfederacja ma wciąż jednego kandydata w wyborach prezydenckich i że jest nim Mentzen. – Pan Grzegorz ogłaszając swój start wbrew uchwale Rady Liderów, de facto sam wypisał się z Konfederacji – oceniła. – To jest jak gdyby właściwie automatyczne wykreślenie siebie z całego projektu – dodała.
Konfederacja reaguje na decyzję Grzegorza Brauna
Około południa do sprawy startu Grzegorza Brauna w wyborach prezydenckich na konferencji prasowej odnieśli się liderzy Konfederacji, Sławomir Mentzen i wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, szef Ruchu Narodowego.
Krzysztof Bosak powiedział, że to, co w środę ogłosił Braun, nie było konsultowane z Konfederacją ani – w ocenie Bosaka – przemyślane. – Traktuję to w kategoriach błędu politycznego, natomiast za błędy ponosi się konsekwencje. W tym wypadku tą konsekwencją jest skierowanie wniosku do sądu partyjnego w sprawie usunięcia Grzegorza Brauna z Konfederacji – oświadczył.
Strata takiego lidera jak Grzegorz Braun jest istotnym faktem politycznym, natomiast nie sądzę, żeby ten fakt wpłynął na rozwój Konfederacji.
– Ubolewam, że do tej sytuacji musi dojść, natomiast nie jest możliwe, żeby jedna partia polityczna wystawiała dwóch kandydatów na prezydenta. Takiej sytuacji nie będzie – dodał. – Wielokrotnie sygnalizowaliśmy sobie nawzajem, że taką sytuację wykluczamy. Mam wrażenie, że do wczoraj to była rzecz, co do której się absolutnie zgadzaliśmy, że będzie jeden reprezentant Konfederacji w wyborach prezydenckich. I dokładnie tak będzie – kontynuował. Zaznaczył, że każdy ma prawo kandydować, ale nie reprezentuje w tej sytuacji Konfederacji.
– Wspieramy Sławomira Mentzena w tej kampanii i pracujemy dalej. Konfederacja jest stabilnym podmiotem politycznym, który się rozwija – powiedział Krzysztof Bosak. – Strata takiego lidera jak Grzegorz Braun jest istotnym faktem politycznym, natomiast nie sądzę, żeby ten fakt wpłynął na rozwój Konfederacji. Będziemy pracować dalej, będziemy przyciągać kadry, będziemy się rozwijać, mamy dobrze zarysowaną strategię – dodał.
Wicemarszałek mówił, że teraz celem Konfederacji jest „ofensywa” i jak najszybsze zebranie podpisów, a następnie zarejestrowanie kandydata. – Sondaże nam sprzyjają, opinia publiczna nam sprzyja – ocenił.
Sławomir Mentzen: Grzegorz Braun podjął decyzję o rozstaniu z Konfederacją
Sławomir Mentzen odniósł się do sprawy Grzegorza Brauna w mediach społecznościowych. We wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) oświadczył, iż z zaskoczeniem przyjął „wiadomość, że Grzegorz Braun podjął decyzję o rozstaniu z Konfederacją”. „Z Grzegorzem Braunem znam się od 2011 roku. Zawsze ceniłem jego filmy, wykłady, niezwykłą erudycję i talent do opowiadania historii. Razem z Krzysztofem Bosakiem na początku 2019 roku długo namawialiśmy go na przyłączenie się do Konfederacji. Przez te kilka lat udało nam się zbudować trzecią siłę polityczną w Polsce, najpopularniejszą partię wśród młodych wyborców. Osiągnęliśmy sukces, o którym wtedy nawet nie marzyliśmy. Teraz nasze drogi musiały się rozejść” – dodał.
Mentzen napisał, że jego i Brauna pomysły na politykę „w ostatnim czasie rzeczywiście mocno się rozjechały”. „W wielu sprawach mieliśmy inne opinie. Możliwe więc nawet, że to rozstanie nam obu wyjdzie na dobre, natomiast lepiej byłoby, gdyby to się nie wydarzyło” – zaznaczył.
„Nie wiem, dlaczego Braun podjął taką decyzję, nie chcę spekulować, ani rzucać domysłami. Według mnie popełnił błąd, ale jak zwykle, osądzi to dopiero historia. Z drugiej strony trzeba docenić to, że Braun zdobył się na podjęcie dużego ryzyka. Takie decyzje nigdy nie są łatwe” – podkreślił Mentzen. Lider Nowej Nadziei zadeklarował, że zamierza „ciężko pracować w kampanii” wyborczej i walczyć o wejście do drugiej tury.
Na konferencji prasowej Mentzen ogłosił, że jego współpracownicy jako pierwsi złożyli zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. – Mam nadzieję, że jeszcze dziś PKW zatwierdzi nasz komitet i ruszamy z kampanią wyborczą – powiedział. – To będzie bardzo pracowita kampania. Stawiamy przede wszystkim na kontakt z wyborcami. Odbyło się ponad 80 spotkań z mieszkańcami całej Polski (…), teraz przyspieszamy tempo. Do końca stycznia odbędzie się kilkadziesiąt spotkań, w lutym prawie pięćdziesiąt – dodał.
Kim jest Grzegorz Braun?
Grzegorz Braun to reżyser, twórca filmów dokumentalnych i polityk. Startował już w wyborach prezydenckich w 2015 r., jako kandydat niezależny uzyskał wówczas 124 tys. głosów (0,83 proc.). W prawyborach Konfederacji w 2020 r. zajął drugie miejsce za obecnym wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem (Ruch Narodowy). W latach 2019-2024 Braun zasiadał w Sejmie, zaś w 2024 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył ponad 113 tys. głosów i uzyskał mandat. W minionych latach Braun startował też w wyborach samorządowych – ubiegał się o urząd prezydenta Rzeszowa (w 2021 r. z wynikiem 9,1 proc. zajął czwarte miejsce w wyborach na prezydenta tego miasta) oraz Gdańska (w 2019 r. zdobył 11,86 proc. głosów, przegrywając z obecną prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w wyborach, które zorganizowano po zabójstwie Pawła Adamowicza).
Wybory prezydenckie 2025
Po decyzji Grzegorza Brauna liczba kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 wzrosła do co najmniej dziesięciu – poza Sławomirem Mentzenem start zapowiedzieli też prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, popierany przez PiS Karol Nawrocki, prezes IPN, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (Nowa Lewica), poseł Adrian Zandberg (Partia Razem), poseł Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Piotr Szumlewicz i Romuald Starosielec. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja 2025 r., ewentualna druga – 1 czerwca.