Europejska ekipa Donalda Tuska. Doświadczeni urzędnicy wesprą polską prezydencję w Unii

Agnieszka Bartol, wysokiej rangi urzędniczka unijnej Rady, będzie nowym sekretarzem stanu ds. europejskich. Wzmocni frakcję europejską w rządzie premiera Donalda Tuska, która będzie pracowała na sukces polskiej prezydencji w UE w 2025 roku.
Europejska ekipa Donalda Tuska. Doświadczeni urzędnicy wesprą polską prezydencję w Unii - INFBusiness

Donald Tusk w Brukseli

Foto: PAP/EPA

Nie ma chyba w państwach UE drugiej ekipy rządowej tak doświadczonej w Brukseli. Poczynając od samego Donalda Tuska, który był w latach 2014-19 przewodniczącym Rady Europejskiej, a wcześniej przez 7 lat regularnym uczestnikiem unijnych szczytów jako premier Polski. Osoby, z którymi współpracował w Brukseli, wzmacniają teraz rząd przed polską prezydencją w UE zaplanowaną na 1. połowę 2025 roku.

Najnowszym brukselskim nabytkiem rządu będzie Agnieszka Bartol, która — jaką się nieoficjalnie dowiedzieliśmy — ma być sekretarzem stanu ds. europejskich. Ostatnio dyrektor generalna w Radzie UE, Bartol była jednym z pierwszych polskich urzędników w Brukseli. W Radzie zaczęła pracować w 2003 roku i od razu w jej centrum dowodzenia — sekretariacie generalnym. Pracowała w zespole zajmującym się Traktatem Konstytucyjnym i Traktatem Lizbońskim, a potem była szefową gabinetu Sekretarza Generalnego Rady.

Z instytucji unijnych do polskich ministerstw

Wcześniej w rządzie znaleźli się inni urzędnicy i dyplomaci z doświadczeniem w Brukseli, czy to w instytucjach unijnych, czy w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Przede wszystkim Stałym Przedstawicielem Polski przy UE jest Piotr Serafin, były szef gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej i był dyrektor w Radzie UE, ale także były wiceszef gabinetu komisarza UE ds. budżetu, a w międzyczasie minister ds. europejskich w poprzednim rządzie Tuska. Szefem gabinetu premiera został właśnie Paweł Graś, z wieloletnim doświadczeniem w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej, a także w Europejskiej Partii Ludowej. Wiceministrem finansów jest Paweł Karbownik, były członek gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej i jego doradcą ds. G7 i G20. Drugim wiceministrem w tym samym resorcie jest Jurand Drop, były urzędnik Komisji Europejskiej. Wiceministrem ds. rozwoju i technologii jest Ignacy Niemczycki, w przeszłości pracujący w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. A Marek Prawda, były stały przedstawiciel RP przy UE i był szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, jest wiceministrem spraw zagranicznych.

Doświadczeni europarlamentarzyści w rządzie Tuska

Z kolei kilku ministrów i wiceministrów może się pochwalić doświadczeniem w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowanymi byli ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski. rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, rolnictwa Czesław Sikorski. Byli członkowie Parlamentu Europejskiego są też wiceministrami: obrony narodowej Paweł Zalewski, sportu i turystyki Piotr Borys, spraw zagranicznych Andrzej Szejna. To unijne doświadczenie będzie bardzo użyteczne w zabieganiu o interesy Polski w UE, ale może też okazać się kluczem do sukcesu polskiej prezydencji w UE. Przejmujemy półroczne rotacyjne kierowanie Unią Europejską 1 stycznia 2025 roku. Prezydencja musi ściśle współpracować z unijną Radą, którą świetnie znają Bartol i Serafin. Każdy unijny akt negocjacyjny jest negocjowany właśnie przez Prezydencję i kluczowe jest znalezienie poparcia większości państw członkowskich, ale także większości Parlamentu Europejskiego. I tutaj może się przydać doświadczenie ministrów, którzy było w przeszłości eurodeputowanymi. Siekierski pełnił nawet funkcję przewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa w PE, a Hetman — wiceprzewodniczącego Komisji ds. Polityki Regionalnej oraz Komisji Rynku Wewnętrznego.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *