Tamto zło zostało pokonane, żyjemy dzisiaj w niepodległej, suwerennej, wolnej ojczyźnie, lecz zło, które było źródłem tej zbrodni, wciąż czai się wokół nas – stwierdził premier Donald Tusk podczas obchodów zorganizowanych w Warszawie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Premier Donald Tusk wygłasza przemówienie podczas uroczystego Apelu Pamięci przed Muzeum Katyńskim na terenie Cytadeli Warszawskiej.
adm
W trakcie obchodów upamiętniających 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, które miały miejsce w Warszawie, premier Donald Tusk wygłosił swoje przemówienie. – Zawsze, gdy oddajemy cześć pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, każdy z nas odczuwa, że milczenie jest bardziej wymowne, że cisza jest bardziej wymowna niż najdłuższe przemówienia, ponieważ brakuje słów, brakuje definicji, aby pojąć ogrom i bezsens tej zbrodni. Nigdy nie będziemy w stanie pogodzić się z triumfem zła – mówił szef rządu.
Donald Tusk: Zło zagraża nam także dzisiaj
Jak zauważył Donald Tusk, „nigdy nie jesteśmy w stanie pogodzić się z tym, że ofiary, ci, którzy walczą o dobrą sprawę, bywają bezsilne”. – Nie przyjmujemy tego do wiadomości, nie potrafimy o tym mądrze rozmawiać, kiedy widzimy, że zło triumfuje nad dobrem, gdy źli ludzie sięgają po broń i strzelają w potylicę niewinnym. Czasem nawet nie wiemy, jak określić tych, którzy zginęli – ofiarami Katynia czy bohaterami narodowej legendy. Ale dzisiaj nie możemy milczeć – podkreślił premier.
Donald Tusk w trakcie swojego wystąpienia zaznaczył, że choć „tamto zło zostało pokonane, a my żyjemy dzisiaj w niepodległej, suwerennej, wolnej ojczyźnie, to zło, które było źródłem tej zbrodni, wciąż czai się wokół nas”. Premier odniósł się także do rosyjskiego ataku rakietowego na ukraińskie miasto Sumy. – To zło jest wciąż namacalne, widoczne. I tak jak przez wieki, tak i dzisiaj, to zło stanowi zagrożenie. Zagraża naszym sąsiadom, zagraża pokojowi – podkreślił Tusk.
– Dzisiaj podejmujemy ogromne wysiłki, jako naród, jako państwo polskie, aby żadna tego typu katastrofa, ani zbrodnia się nie powtórzyła, by Polacy nigdy nie byli bezsilnymi ofiarami – powiedział Tusk. – Nikt, kto podniesie rękę na Polskę, nie będzie mógł tego uczynić bezkarnie – dodał premier. – Musimy zmagać się z kłamstwem, z podłością, z dezinformacją i wrogą propagandą, która dociera do nas każdego dnia, każdej godziny – zaznaczył. Jak powiedział, „musimy każdego dnia, wspólnie, budować siłę Polski”.
Tusk również zauważył, że „nasza pamięć ma najgłębszy sens, gdy wyciągamy z niej odpowiednie wnioski”. – I pamięć o tych ofiarach będzie nie tylko źródłem wzruszeń, ale przede wszystkim naszym źródłem siły. Głęboko w to wierzę, tak jak wierzę w Polskę – podkreślił szef rządu.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia w Warszawie odbywają się obchody upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Organizatorami są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Federacja Rodzin Katyńskich oraz Muzeum Wojska Polskiego w współpracy z Muzeum Katyńskim. W uroczystościach uczestniczą m.in. premier Donald Tusk oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Prezydent Andrzej Duda upamiętnia rocznicę w Krakowie – składa tam wieniec przed Krzyżem Katyńskim na placu im. ojca Adama Studzińskiego.
„Niemal 22 tysiące oficerów, urzędników, lekarzy, nauczycieli – elita narodu. Bezw
Źródło