Rynek deweloperski: rekordowa oferta deweloperów na 7 rynkach

rynek deweloperski w kwietniu

Jak wyglądał rynek deweloperski w kwietniu? 60,5 tys. mieszkań w ofercie deweloperów w granicach 7 głównych miast – tak dużej oferty na rynku jeszcze nigdy nie było. Kupujący nie spieszą się z zakupami, licząc na obniżki stóp, a część z nich liczy na program wsparcia kredytobiorców.

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Kwiecień na rynku deweloperskim – czy jest powód do niepokoju?
  • Rynek deweloperski: dobra sprzedaż w Trójmieście
  • Silne rynki wokół Katowic
  • Nuda w cennikach deweloperów
  • Rynek deweloperski: większość rynków w względnej równowadze

Kwiecień na rynku deweloperskim – czy jest powód do niepokoju?

Choć z pozoru kwietniowa sprzedaż deweloperów działających na 7 największych rynkach nie wygląda zbyt obiecująco (3,15 tys. sprzedanych mieszkań według wstępnych danych z monitoringu rynku Otodom Analytics to najmniejszy wynik od stycznia br.), to głębsze analizy pokazują nieco lepszy obraz. Kwiecień miał nieco więcej dni wolnych niż inne miesiące (Wielkanoc), więc po uwzględnieniu dni sprzedażowych, zakończył się porównywalnie do lutego i marca. Skorygowane dane prawdopodobnie pokażą za miniony miesiąc kilkuprocentowy spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jednak nie jest to powód do niepokoju.

W kwietniu, po raz kolejny, na rynek trafiło więcej mieszkań niż zostało sprzedanych, co oznacza nowy rekord w wielkości oferty. Na koniec kwietnia na 7 głównych rynkach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław – licząc mieszkania w obrębie miast) dostępnych było 60,5 tys. mieszkań deweloperskich, co stanowi niemal 40% więcej niż rok temu. Największy wzrost oferty odnotowano w Krakowie (+91%), Katowicach (+64%) oraz Warszawie i Wrocławiu (odpowiednio 45% i 42%). 

Nadal największy wybór mają kupujący w Warszawie – 14,5 tys. dostępnych mieszkań. Krok po kroku na drugiej pozycji umacnia się Kraków, który wkrótce osiągnie 10 tys. lokali w granicach miasta. Poniżej progu 9 tys. są Wrocław i Łódź, a Poznań zbliża się do 7,5 tys. Zaskakująco niską ofertę, jak na wielkość rynku, ma Trójmiasto. Na koniec kwietnia 2025 r. dostępnych tam było zaledwie 6,2 tys. mieszkań. To dopiero szósta największa oferta, a w przypadku sprzedaży Trójmiasto zajmuje drugą pozycję.

Rynek deweloperski: dobra sprzedaż w Trójmieście

W kwietniu najwięcej mieszkań deweloperzy sprzedali w Warszawie. Według wstępnych danych monitoringu rynku Otodom Analytics sprzedano 920 lokali, o ponad 200 mniej niż w lutym, który dotychczas był najlepszym miesiącem w 2025 r. Drugim wynikiem sprzedażowym w kwietniu mogą pochwalić się deweloperzy z Trójmiasta, gdzie sprzedano blisko 540 mieszkań, najwięcej od stycznia ubiegłego roku.

Powody do radości mogą mieć również deweloperzy z Łodzi, gdzie kwietniowa sprzedaż wyniosła według wstępnych danych 350 lokali. Nawet po korekcie będzie to zadowalający wynik.

Mocne rynki wokół Katowic

W kontekście mieszkań wprowadzonych w kwietniu do oferty warto zwrócić uwagę na Kraków i Wrocław, gdzie na rynek deweloperski trafiło odpowiednio 744 i 646 mieszkań. 922 lokale pojawiły się w Warszawie, 500 w Trójmieście, a 434 w Łodzi.

Gdy spojrzymy na wprowadzenia od początku roku, to za Warszawą (4,3 tys.) uplasowały się kolejno: Kraków (3 tys.), Wrocław (2,6 tys.), Trójmiasto (1,9 tys.), Poz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *