Obcokrajowcy wykupują mieszkania w Polsce. Hurtowo i pod wynajem

Obcokrajowcy nabywający mieszkania w Polsce często dokonują płatności gotówkowych. Osoby te często przeznaczają zakupione lokum na wynajem. Najwięcej mieszkań nabyli w Polsce obywatele Ukrainy. Pojawiły się także ukraińskie agencje pośredniczące, które, jak informuje „Rzeczpospolita”, stosują nieetyczne praktyki.

Zdjęcie

Wzrosła liczba obcokrajowców, którzy kupili w Polsce mieszkania. Zdjęcie ilustracyjne. /123RF/PICSEL

Wzrosła liczba obcokrajowców, którzy kupili w Polsce mieszkania. Zdjęcie ilustracyjne. /123RF/PICSEL Reklama

„Rzeczpospolita” informuje, że w roku 2024 obcokrajowcy dokonali rekordowej liczby transakcji na rynku nieruchomości. Wynosiła ona 17 330, a rok wcześniej przekroczyła 14 tys. Według analityczki Ewy Palus z portalu Tabelaofert Nieruchomości, w 2024 roku udział obywateli innych krajów w sprzedaży na rynku nieruchomości mógł wynieść 10 proc. W 2023 roku stanowił on 6 proc. Najwięcej mieszkań nabyto w: Warszawie (3535), Krakowie (1523) oraz Wrocławiu (1491).

Reklama

Czytaj także: Deweloperzy będą usuwać wady mieszkań? Jest projekt ustawy

Obywatele tych państw kupowali mieszkania w Polsce

Z danych MSWiA wynika, że w ostatnich latach najwięcej lokali kupowali obywatele innych krajów głównie w Warszawie. Departament podał, że pod względem liczby zakupionych lokali (zarówno użytkowych, jak i mieszkalnych) oraz ich powierzchni, najwięcej nabyto w trzech województwach:

  • mazowieckie (508 133,89 mkw.),
  • dolnośląskie (216 377,70 mkw.),
  • małopolskie (123 837,27 mkw.).

Kupujący najczęściej pochodzili z Ukrainy oraz Białorusi. Na kolejnych miejscach znaleźli się Rosjanie, Hindusi, Brytyjczycy i Wietnamczycy.

Obcokrajowcy wykupują mieszkania w Polsce. Płacą gotówką i wynajmują

Patrick Pieta, starszy agent w Hamilton May, powiedział gazecie, że w celach inwestycyjnych cudzoziemcy najchętniej nabywają mieszkania w nowych osiedlach. Planują na nich generować zyski. Podkreślił, że „istnieje również znaczna grupa obcokrajowców, którzy przyjechali tutaj, mieszkają przez jakiś czas i pragną się osiedlić, dlatego decydują się na zakup mieszkania dla siebie”. „Rz” podaje, że zagraniczni inwestorzy „najczęściej nabywają mieszkania (także hurtowo) w gotówce, bez korzystania z kredytów.”

Agent nieruchomości wyjaśnia, że obcokrajowcy uważają, iż „w Warszawie jest tanio”. „[…] bo w Kijowie, zwłaszcza przed wojną, było drożej.” Tym bardziej że wojenne emigranty z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r., w dużej mierze stanowią klasę średnią o dobrym statusie materialnym” – dodał ekspert.

Cudzoziemcy korzystali z rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Niektórzy obcokrajowcy przy zakupie mieszkań skorzystali z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Jak informuje gazeta, takich osób było 3044, co stanowiło 4,7 proc. wszystkich zawartych umów. Najczęściej z rządowego kredytu korzystali Ukraińcy (2215) oraz Białorusini (492). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Hindusi (46) i Rosjanie (24).

Czytaj także: Nie trzeba czekać na budowę rządowego portalu. Dane z rejestru cen można upublicznić od ręki

„Rz” zwraca uwagę, że na podstawie ustawy z 1994 roku, obcokrajowcy przed zakupem mieszkania muszą uzyskać specjalne zezwolenie, ale tylko wtedy, gdy lokal znajduje się w st

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *