Konferencja „Wpływ recyklingu na ślad węglowy produktu i świadectwa energetyczne budynków”

Konferencja „Wpływ recyklingu na ślad węglowy produktu i świadectwa energetyczne budynków” - INFBusiness

Data: 31.01.2024 godz. 11.00 – 13.00

Miejsce: Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich – w trakcie trwania Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2024 – pawilon nr 10.

Konferencja „Wpływ recyklingu na ślad węglowy produktu i świadectwa energetyczne budynków” - INFBusiness

Wraz z zakończeniem 2024r spółki giełdowe będą musiały raportować poza parametrami finansowymi także wpływ firmy w obszarze ESG (Environmental  – Środowisko, Social – Społeczność, Governance – Zarządzanie), a od 2025 oraz w przyszłych latach stopniowo coraz mniejsze firmy. Wartość emisji gazów cieplarnianych, ślad węglowy organizacji będą jednymi z kilku istotnych parametrów do przedstawienia w niniejszych raportach.

Obliczanie śladu węglowego inwestycji budowlanych reguluje dyrektywa unijna, nakładając taki obowiązek od 2027 dla inwestycji pow. 2000 m2 i od 2030 dla wszystkich nowo powstających budynków. 

Już teraz wielu architektów projektując nowe budynki, zwłaszcza tych, których budowa może rozpocząć się po 2027r. wymaga od producentów wyrobów budowlanych wartości śladów węglowych ich produktów.

Recykling demontowanych produktów (na przykład okien) w zamkniętym łańcuchu wpływa bardzo korzystanie na wartość śladu węglowego produktu, firmy, budynku.

W przyszłych świadectwach charakterystyk energetycznych budynków poza wartościami energii zużytej na ogrzewanie, czy też chłodzenie budynku będą musiały być raportowane także parametry związane z emisją gazów cieplarnianych, czy też wpływem na ślad węglowy budynku od momentu jego budowy w całym cyklu życia.  

Stowarzyszenie EPPA wraz z partnerami projektu recyklingowego OKNOREC przedstawi wraz zaproszonymi gośćmi ważne aspekty dla wielu producentów w Polsce. Producentów nie tylko stolarki okiennej i drzwiowej, ale generalnie produktów budowlanych.

 

Marek Karwowski – reprezentujący EPPA Polska przedstawi działania realizowane przez członków stowarzyszonych w EPPA oraz partnerów projektu recyklingowego OKNOREC w zakresie konsolidacji i operacyjnego uruchomienia recyklingu okien demontowanych w ramach termomodernizacji budynków w Polsce. Przedstawi także zakres przyszłych zmian legislacyjnych związanych z wymaganiami Europejskiej normy ze znakiem CE na wyroby budowlane, która jest w tej chwili w trakcie modyfikacji w ramach CPR – Construction Product Regulations.

 

Karol Pięta – realizujący wiele aspektów EPPA Polska i działań firm recyklingowych w Polsce oraz Europie zaprezentuje osiągnięcia członków EPPA oraz partnerów OKLNOREC w redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, zwłaszcza CO2.

Pan dr inż. Kwiatkowski Jerzy z Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (National Energy Conservation Agency) – kierujący działem analiz energetycznych i certyfikacji BREEAM – przedstawi zakres przyszłych zmian legislacyjnych związanych z wpływem śladu węglowego produktu na świadectwa energetyczne budynków, przedstawi wiele ważnych szczegółów z tym związanych.

Pani Joanna Zhuravlova – Konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie Bureau Veritas Group przedstawi ważne aspekty oceny cyklu życia (LCA) produktów i organizacji, wymagania związane z tworzeniem deklaracji środowiskowych, weryfikacji EPD, a także obliczeniach śladu węglowego produktu oraz organizacji.

Po wystąpieniu prelegentów odbędzie się panel dyskusyjny, w którym eksperci będą odpowiadać na zadane pytania, będą dyskutować w celu pogłębienia tematu oraz omówienia najważniejszych wątków związanych z przyszłymi zmianami legislacyjnymi oraz wzrastającej wadze śladu węglowego produktu budowlanego i jego wpływu na przyszłe świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Oczywistym jest, że aktywność i zaangażowanie producenta produktu budowlanego )na przykład producenta okien) we proces recyklingu okien z demontażu w zamkniętym łańcuchu surowcowym w znacznym stopniu pozwala zmniejszyć wartość emisji CO2, zmniejszyć ślad węglowy produktu.   

 

Konferencja „Wpływ recyklingu na ślad węglowy produktu i świadectwa energetyczne budynków” - INFBusiness

 

Panel dyskusyjny poprowadzi Karol Klos – Forum Branżowe / Centrum Analiz Branżowych

 

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

 

1.    dr inż. Kwiatkowski JerzyNarodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (National Energy Conservation Agency) Energii

2.    Joanna Zhuravlova – Konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju Bureau Veritas Group Veritas

3.    Konrad Bryliński – Cullet Manager – Saint-Gobain

4.    Szymon Fit– Business Innovation Manager, R&D Incubator, Sustainability Coordinator Architectural Glass Poland – NSG Group w Polsce

5.    Marek Karwowski – General Manager – EPPA Polska

6.    Karol Pięta – Project Manager – EPPA Polska

 

Dzięki uzyskanej wiedzy przekazanej w trakcie trwania tej konferencji wielu producentów wyrobów budowlanych, producentów stolarki okiennej i drzwiowej znacznie lepiej przygotuje swoje produkty oraz firmy do przyszłych zmian prawnych, w których deklarowanie wpływu produktu lub firmy w ramach ESG stanie się standardem. Bez deklaracji środowiskowych, bez komunikowania wpływu produktu na ślad węglowy, emisję CO2 oraz innych ważnych parametrów środowiskowych produktu będzie coraz trudniej zainstalować produkt w budownictwie zeroemisyjnym.   

 

Projekt OKONREC – www.oknorec.pl

 

OKNOREC czyli RECYKLING OKIEN – jest specjalnym projektem, który jednoczy we wspólnym celu wszystkich uczestników branży okiennej w Polsce. W ramach projektu jest realizowany cały proces wsparcia wymiany okien z demontaży realizowany w ramach renowacyjnej fali wymian okien w Polsce oraz w Europie. Celem projektu jest zapewnienie zamkniętego łańcucha produkcji okien z maksymalizacją zaangażowania surowców pochodzących z recyklingu, ze zdemontowanych okien.

Zamknięty cykl życia produktu i wielokrotne wykorzystanie surowców do wytworzenia tego samego wyrobu jest najczystszą formą ekologii.

 

Partnerzy projektu recyklingowego OKNOREC: ALUPLAST, DECEUNINCK, DEKOS, DRUTEX, FINSTRAL, GEALAN, GEBHARDT-STAHL, GLASSOLUTIONS – SAINT GOBAIN, INTERNORM, METAL-PLAST, PROFINE, PILKINGTON – NSG GROUP, SALAMANDER, SCHÜCO, REHAU, VEKA, VINYL PLUS.

 

O EPPA

EPPA jest Europejskim Stowarzyszeniem Branżowym Producentów Systemów Profili

Okiennych z PWC i związanych z nimi produktów budowlanych. EPPA, z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców systemów w kontaktach z Komisją Europejską. EPPA pozostaje wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PCW, recyklingu, zrównoważonego rozwoju i public relations.

 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *