Kamienica Krakowska pod Wawelem – nowa perła miejskiej architektury współczesnej

Kamienica Krakowska pod Wawelem - nowa perła miejskiej architektury współczesnej - INFBusiness

Znane krakowskie biuro architektoniczne BXB Studio otrzymało zlecenie zaprojektowania rewitalizacji nadwątlonej mocno, stojącej przy ul. Powiśle 10 kamienicy. Kamienicy, która, jeśli dojdzie do realizacji założenia, stanie się poprzez swoją brawurową i nietuzinkową estetykę bez wątpienia wyjątkowym w skali miasta, a sądzę, że także i kraju, budynkiem. Koncepcyjnym punktem wyjścia jest tutaj przede wszystkim specyficzna jego lokalizacja. Teren bulwarów nadwiślańskich z widokiem na Wzgórze Wawelskie to bowiem doskonałe miejsce z punktu widzenia głównego zamysłu autora projektu przebudowy – Bogusława Barnasia.

Chodzi o odzwierciedlenie w jednym projekcie różnorodnego bogactwa i stylistyki architektury nie tylko Zamku Królewskiego, ale i całego Starego Miasta. Budynek cechuje bardzo spójny estetyczny eklektyzm. Fasada kamienicy składa się z trzech kompletnie odmiennych stylowo, ale zharmonizowanych ze sobą horyzontalnych części. W pełni przeszklony i przez to otwarty na bulwar parter służyć ma jako hotelowa recepcja i restauracja.

W pasie centralnym, mieszkalnym, użyto czerwonej cegły – w sensie ścisłym nawiązującej do tak charakterystycznego dla małopolskiego i krakowskiego gotyku budulca. Natomiast barokowo historyzujące okna to reminiscencja stylu, który dominuje wśród kamienic w obrębie centrum miasta. Cechą szczególną projektu BXB studio, który w pełni ukazuje inspiracje najbardziej charakterystycznymi elementami architektury Krakowa, ale i ujawnia ich symbiozę stylową, jest zwieńczenie kamienicy.

Kamienica Krakowska pod Wawelem - nowa perła miejskiej architektury współczesnej - INFBusiness

Projekt zakłada budowę wysokich na 5 metrów z okładem apartamentów. Na ich dachu znajdować się będzie otwarty taras widokowy. Profile okien i nieco cofnięty, wykreślone krzywizną połączenia stropu ze szczytem nadbudowy dachu to element ze wszech miar unikalny. W tej wyrafinowanej optycznie koncepcji wyraża się najgłówniejszy zamysł autora – stylowa wielość w jedności. Dzięki jednolitej, ale i bardzo heterogenicznej konstrukcji mamy do czynienia z płynnym i dynamicznym przejściem miedzy jednym, a innym elementem i epoką. Osiągnięty został efekt niejako panoptycznego wglądu w historyczną tkankę miasta. Z dalszej odległości okna i dekoracyjny, widoczny z ulicy, kasetonowy strop przywołują na myśl gotyckość. Bliższa perspektywa odkrywa zaś renesansowe krużganki Zamku, bryłę Kaplicy Zygmuntowskiej, a optyczne przejścia i dynamizm kojarzyć się może z barkową ekspresją.

W kamienicy krakowskiej pod Wawelem profuzja różnorodnych estetycznych kontekstów jest celem świadomym. BXB Studio stworzyło projekt, który poprzez nowoczesny język architektury odnosi się z rewerencją do przeszłości rozwoju miasta. Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek budynku ze wspomnianą Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter. Koncepcja Bogusława Barnasia jest obiektem, który, ze względu na swój nowatorski rys, ale również ze względu na użyte technologie, perspektywę i głęboką świadomość kontynuacji rozwoju substancji miasta, może śmiało pójść śladem słynnej kaplicy grobowej i stać się nową perłą architektoniczną miasta. Ponadto zwekslować myślenie o rewitalizacji starych kamienic na zupełnie inne tory.

Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury, Oslo

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Monika Kalinowska, Aleksandra Gawron, Wojciech Buchta, Urszula Furmanik, Katarzyna Trzepałka, Magdalena Fuchs
Film i wizualizacje: Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Opracowanie graficzne: BXB studio Bogusław Barnaś
Funkcja: Hotel
Powierzchnia: 1400 m2
Lokalizacja: Kraków, ul. Powiśle 10
Data: 2022
Klient: Epol Holding Sp. z o.o

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *