Mikrokamienica to niewielki budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy równej 70m2, który zlokalizowany jest na wąskiej i ciasnej działce, pomiędzy zabudową mieszkaniową, kameralną ulicą miejską i drzewami, które postanowiliśmy zachować. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność, którą reprezentuje nie tylko dynamiczna, nowatorska fasada ale przede wszystkim inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do zmiennych potrzeb użytkowych. Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adoptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej, przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku.
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna
Fotografie: Piotr Krajewski
Lokalizacja: Kraków, ul. Twardowskiego
Data: 2016-2022
Klient: Prywatny
Powierzchnia zabudowy: 70 m2
Powierzchnia użytkowa: 176m2
Wariant 1 – to dom jednorodzinny w Mikrokamienicy.
Może funkcjonować jako niewielki trzykondygnacyjny dom mieszczący garaż czterostanowiskowy w najniższej kondygnacji, otwartą strefę dzienną w parterze składającą się z kuchni, jadalni, salonu, łazienki i garderoby oraz strefę nocną na piętrze mieszczącą trzy sypialnie i dwie łazienki.
Wariant 2 – to dwa mieszkania w Mikrokamienicy
Może funkcjonować jako dwa niezależne apartamenty, każdy o powierzchni ok 60 metrów kwadratowych z własnym balkonem. W najniższej kondygnacji może znaleźć się garaż czterostanowiskowy lub garaż dwustanowiskowy z dwiema piwnicami.
Wariant 3 – to Mikrokamienica która może funkcjonować jako niezależny zespół 5 lokali, w skład których wchodzi 50 metrowa przestrzeń komercyjna w najniższej kondygnacji dostępna z ulicy, oraz 4 niezależne mikroapartamenty o powierzchni ok 25-35 m2 na wyższych kondygnacjach. Apartamenty zlokalizowane na ostatniej kondygnacji posiadają niewielką antresolę.
W Mikrokamienicy można miksować poszczególne konfiguracje. Może to być np dom mieszkalny dwupoziomowy z biurem w parterze, lub posiadać układ dwóch mikroapartamentów na jednym poziomie i jednego większego apartamentu na drugim. Najniższa kondygnacja oprócz garażu czy przestrzeni komercyjnej, może pełnić również funkcję dobrze doświetlonej, w całości przeszkolonej sutenery.
Aktualnie Mikrokamienica fukcjonuje jako zespół 5 lokali, mocno przeszklona i eksponowana od strony ulicy przestrzeń komercyjna oraz zespół 4 niezależnych mikroapartamentów.
Charakterystycznym elementem tego budynku jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła, która definiuje pierzeje ulicy, zaskakując zmiennym w czasie światłocieniem uzależnionym od kąta padania promieni słonecznych. Purystyczną bryłę Mikrokamienicy zamyka dach z blachy oraz detal szpalet okiennych i balustrad zwieńczających betonowe schody oraz balkony.
Mikrokamienica to budynek, który udowadnia, że trudna i wąska działka czy ograniczona powierzchnia zabudowy, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej funkcjonalnej a nawet elastycznej inwestycyjnie przestrzeni.
Nagroda Roku SARP 2023 dla Mikrokamienicy wg projektu BXB studio Bogusław Barnaś
Nagroda Roku SARP przyznawana jest za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.
Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce.
Podczas uroczystej gali w Pałacu Zamoyskich w Warszawie 12 maja 2023 roku zostały wręczone nagrody architektoniczne za najlepsze realizacje w Polsce w 2022 roku. W kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny nagrodę otrzymała Mikrokamienica projektu BXB studio Bogusław Barnaś.
W uzasadnieniu jury czytamy:
Nagrodę przyznano za doskonałe wykorzystanie trudnej i wąskiej działki udowadniając, że ograniczona powierzchnia zabudowy nie jest przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej architektury. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do potrzeb użytkowników. Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adaptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku. Na uwagę zasługuje dynamiczna, nowatorska fasada podkreślona minimalistycznym detalem i zaskakującym światłocieniem. Charakterystycznym elementem elewacji jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła która definiuje pierzeje ulicy.
Jury konkursowe obradowało w składzie:
• arch. Tomasz Karpowicz, Wiceprezes SARP, Przewodniczący Jury
• arch. Agnieszka Wasielewska-Prychoda, Przedstawiciel Rady Prezesów SARP
• Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków
• arch. Piotr Fokczyński, SARP Oddział Wrocław, Prezes IARP
• arch. Sylwia Krzysztofik, SARP Oddział Łódź
• arch. Grzegorz Stiasny, SARP Oddział Warszawa
• arch. Jacek Wiśniewski, SARP Oddział Bydgoszcz
• Agnieszka Mazur – Przedstawiciel Mecenasa Konkursu – firmy WIŚNIOWSKI
• arch. krajobrazu Marek Szeniawski, Sekretarz Organizacyjny Konkursu