Jak zabrać się do wykończenia dachu?

Jak zabrać się do wykończenia dachu? - INFBusiness

Wykończenie dachu to nic innego jak wybór i montaż tak zwanych „obróbek blacharskich”. To elementy dachowe, które montuje się na pokryciu, i które zabezpieczają je przed zmiennymi i niszczącymi zjawiskami pogodowymi.

Obróbki blacharskie mogą być gotowymi produktami lub być konstruowane na wymiar – najczęściej dla dachów i projektów bardziej skomplikowanych i wymagających. Liderem na rynku budowlanym, który posiada szeroką ofertę produktów i usług powiązanych z obróbkami blacharskimi, jest firma Blachy Pruszyński.

Największym sukcesem Blachy Pruszyński są blaszane pokrycia dachowe. Jednak nie tylko do nich ogranicza się działalność tej firmy. Oferta wypełniona jest produktami i usługami, których inwestor może potrzebować przy przeprowadzaniu budowy lub remontu dachu. Obróbki blacharskie to tylko początek długiej listy, w której znajdziemy również okna dachowe, kominki wentylacyjne, komunikację dachową, rynny stalowe w różnych kształtach oraz części konstrukcyjne i elewacyjne. Wszystkie te elementy pozwalają nam w pełni urealnić nasze plany i marzenia. Dodatkowo Blachy Pruszyński oferuje swoje produkty w bogatej gamie kolorystycznej i szerokim spektrum modeli – a wszystkie z długimi okresami gwarancji estetycznej jak i technicznej.

Jeden dostawca – szybsza budowa

By zapewnić klientowi łatwy i sprawny montaż, Blachy Pruszyński oferuje swoisty „pakiet” przy zakupie materiału na pokrycie dachowe. Pakiet zawiera w sobie odpowiednio dobrane elementy i akcesoria dachowe (obróbki blacharskie) w kolorze i kroju dopasowanym do wybranego pokrycia. Najważniejszymi obróbkami, które otrzymamy w pakiecie, są:

Jak zabrać się do wykończenia dachu? - INFBusiness

1. Obróbki przy okapie

Obróbki przyokapowe składają się z kilku elementów. Pierwszym jest pas nadrynnowy, który może występować aż w pięciu rodzajach, które różnią się sposobem dopasowania do modelu pokrycia. Jednak dzięki „pakietowi”, nie musimy się zastanawiać, który rodzaj będzie pasował do naszego dachu.

Taka sama sytuacja jest z pasem podrynnowym, który występuje w dwóch rodzajach. Nowszy z nich posiada dodatkowe rowki odprowadzające wodę i wilgoć. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie domowi suchej elewacji, czy to broniąc przez wodą opadową, czy roztopową.

Ostatnim elementem obróbek przy okapie jest Kotwica łata okapowa wentylacyjna. Używana jest w pokryciach blaszanych, a stosuje się ją głównie do blachodachówek ciętych na wymiar lub dwumodułowych dachówek panelowych. Zapewnia ona odpowiedni przepływ powietrza, a równocześnie broni dostępu do wentylacji dachowej małym zwierzętom i ptakom.

2. Kalenica

Kalenica stalowa to element, którego głównym zadaniem jest ochrona miejsca styku dwóch połaci dachowych. Również nazywana gąsiorem, występuje w sześciu odsłonach w ofercie Blachy Pruszyński, które dopasowywane są do stylu i modelu wybranego pokrycia dachowego. Kalenice wstępują w dwóch rozmiarach, więc jest z czego wybierać.

Techniczne aspekty różnych kalenic są te same, a jedyną różnicą jest ich kształt, przetłoczenie i wygięcia. Kalenica ma za zadanie chronić również szczytowy otwór wentylacyjny, dlatego ważnym jest nie zapominać o 60 milimetrowym rozstawie połaci na szczycie dachu ponieważ pod kalenicą rozciągana jest taśma wentylacyjną. W przypadku dachów blaszanych, taśma musi być z siatką, a nie z włókniną.

Listwa podkalenicowa to element zaprojektowany specjalnie pod panele dachowe NA RĄBEK, blachodachówki PŁASKIE lub panele dachowe REGLE. Zapewnia ona potrzebną pustkę powietrzną, która tworzona jest samoistnie w przypadku modeli falowanych – jako naturalne przedłużenie profilowanej powierzchni pokrycia.

3. Szczyt dachu

Obróbką blacharską i elementem szczytowym dachu jest również wiatrownica. Jest to najbardziej rozpowszechniony i najważniejszy element z obróbek blacharskich. Jej głównym zadaniem jest ochrona dachu przed podrywaniem i zrywaniem przez silny wiatr. Jednak wiatrownica pełni również funkcję wizualną – jako estetyczne zwieńczenie dachu, nadające mu charakter i kształt. Dlatego ważne jest, by pasowała ona zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie do reszty pokrycia dachowego. Do wiatrownicy dobierana jest rynienka odpływowa – poniżej możemy zobaczyć przykładowe pary tych elementów z oferty Blachy Pruszyński.

Wiatrownica panelowa jest opcją relatywnie nową – do dokładnego zapoznania się z nią wystarczy odwiedzić zarówno sklepy stacjonarne lub stronę internetową Blachy Pruszyński.  Jest to maszynowo tłoczona alternatywa do tradycyjnych modeli, która charakteryzuje się estetycznym wykończeniem i pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych brył budynków. To dobry wybór dla projektów, które cenią powtarzalność i jednolitość kształtu wiatrownicy.

Powtarzalność kształtu sprzyja też przy transporcie, ponieważ układanie elementów na paletach zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Model panelowy jest szczególnie dopasowany do blachodachówek dwumodułowych i blachodachówek ciętych na wymiar. Jednak wybór tego modelu wiatrownicy nie załatwia sprawy rynienki odpływowej – potrzebna jest i w tym wypadku. Wiatrownica panelowa produkowana jest z materiału matowego, blachy w kolorze RAL 7016 i R033. Dzięki produkcji mechanicznej, wiatrownica ta jest zawsze dostępna od ręki, bo produkowana jest do magazynu. Skraca tym samym czas oczekiwania na jej dostarczenie, a także skraca ogólny czas budowy.

Dla osób, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i wytrzymałości dachu, polecamy również wiatrownicę boczną, montowaną poniżej szczytowej. To dodatkowa droga odprowadzania wody i wilgoci spod połaci dachowych.

Jeśli zainteresowały Cię opisane produkty lub usługi wejdź na pruszyński.com.pl i dowiedz się więcej!

I pamiętaj, kupuj dach mądrze i kompleksowo!

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *