Coraz więcej pustostanów. Powód jest jeden

W największych miastach Polski przybywa niewykorzystanych powierzchni biurowych. W ostatnich latach budowano dużo nowych biur – na rynku biurowego najmu podaż znacznie przewyższyła popyt, a ten ostatni słabł także z powodu pandemii. Dość powiedzieć, że w latach 2017-2022 podaż powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach w Polsce (w największych miastach) rosła w tempie 6 proc. średniorocznie. Zdjęcie

Wiele biur świeci pustkami. Podaż powierzchni biurowych przewyższyła popyt. Zdj. ilustracyjne /123rf.com /123RF/PICSEL

Wiele biur świeci pustkami. Podaż powierzchni biurowych przewyższyła popyt. Zdj. ilustracyjne /123rf.com /123RF/PICSEL Reklama

Wzrost podaży powierzchni biurowej spowolnił w 2023 r. Jak wynika z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny, w latach 2017-2022 podaż powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach rosła w tempie 6 proc. średniorocznie i aktualnie wynosi ok. 13 mln m.kw. W 2023 r. ten wzrost spadł poniżej 2 proc.

Szczyt podaży powierzchni biurowej już za nami

Szczyt podaży powierzchni biurowej w budowie odnotowano w 2017 r. Od 2017 r. można zaobserwować rokroczny spadek powierzchni biurowej w budowie – informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Na głównych rynkach podaż powierzchni biurowej w budowie ostatni raz przekroczyła 1,5 mln m.kw. w 2019 r., a w 2022 r. i w 2023 r. razem budowano mniej niż w samym 2017 r. Głównym powodem spadku budów w ostatnich dwóch latach są wysokie stopy procentowe hamujące inwestycje.

Z danych firmy Knight Frank (na które powołuje się PIE) wynika, że w Warszawie w 2023 r. oddano do użytkowania ok. 61 tys. m.kw. powierzchni biurowej, co jest najmniejszą wartością odnotowaną na stołecznym rynku od 2010 r.

Reklama

Nieruchomości biurowe. Popyt nie nadążył za podażą

Do szybko rosnącej podaży powierzchni biurowej nie dostosował się popyt – zwraca uwagę PIE. Powód jest jeden – to rosnąca popularność pracy zdalnej.

„W wyniku wysokich kosztów i wzrostu popularności pracy zdalnej, popyt rósł w wolniejszym tempie niż podaż. Chociaż odsetek osób wykonujących pracę zdalną w Polsce jest dwukrotnie niższy niż średnia europejska i wynosi ok. 10 proc., to jednak aż 33 proc. firm wprowadziło pracę zdalną lub hybrydową w 2023 r.” – wynika z badania PIE.

Coraz więcej pustostanów na rynku biurowym

Na koniec marca 2024 r. na ośmiu głównych rynkach regionalnych (bez Warszawy) do wynajęcia od zaraz było oferowane ok. 1,2 mln m.kw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 18 proc. – informuje PIE. W 2019 r. ten odsetek wynosił 9 proc, co oznacza jego podwojenie przez 5 lat.

Wykres. Tygodniowa mediana cen za 1 m.kw.  najmu powierzchni biurowych w 10 największych polskich miastach (01.01.2022 = 100)

Zdjęcie

/

/

PIE zwraca jeszcze uwagę na jedną istotną rzecz. W 10 największych polskich miastach mediana cen wynajmu powierzchni biurowej w II kwartale 2024 r. jest o 18 proc. wyższa niż w I kwartale 2022 r. Jednak w ujęciu rocznym oznacza to spadek o 1 pkt. proc. – wzrosty miały miejsce głównie w 2022 r. i w I połowie 2023 r., w czasach wysokiej inflacji.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 85: Dlaczego będę bronić kapitalizmu? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *