W Sejmie rozpoczęły się intensywne działania nad ustawą, która ma na celu znaczące zwiększenie nakładów na budownictwo społeczne, komunalne oraz akademiki, sięgające nawet 45 mld zł w nadchodzących pięciu latach. Dziś w komisji odbywa się drugi dzień prac nad projektem. – Jestem pewien, że uda nam się uchwalić ustawę przed wakacjami parlamentarnymi – mówi Interii Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju.
/123RF/PICSEL
Obecnie w połączonych komisjach Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej trwa drugi dzień prac nad projektem obszernej ustawy dotyczącej mieszkalnictwa społecznego i komunalnego. Ustawa przewiduje skokowe zwiększenie wydatków na ten cel do 45 mld zł do 2030 roku, a także na remonty oraz budowę akademików oraz uporządkowanie systemu TBS, SIM i Społecznych Agencji Najmu.
Będą miliardy na budownictwo społeczne. Sejm pracuje nad ustawą
Ustawa była szeroko konsultowana, a wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski jest przekonany, że przy obecnym tempie prac ustawa zostanie uchwalona jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, czyli przed początkiem sierpnia.
Reklama
– Wydaje mi się, że dzisiaj uda nam się zakończyć prace, tym bardziej że komisja zbiera się dzisiaj już o czternastej. Myślę, że doprowadzimy prace w komisji do końca i zakończymy pierwsze czytanie z poprawkami. Na środę, na godzinę 17, zaplanowane jest drugie czytanie na sali plenarnej. Prace przyspieszają, liczę na ich szybkie zakończenie w parlamencie – mówi Lewandowski.
Koalicja przyśpieszy z budową mieszkań. Chcą zdążyć za kadencji Dudy
Wiceminister nie ukrywa, że wierzy w sukces projektu: – To jest możliwe. Niełatwe, ponieważ wczoraj spędziliśmy w komisji wiele godzin, a dzisiaj pewnie czeka nas to samo, ale absolutnie procedowanie projektu jest wykonalne. Projekt budzi wiele emocji i wywołuje szeroką dyskusję, co mnie cieszy. Im więcej rozmów, pytań i wyjaśnień, tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie później walczyć o fundusze, bo ludzie będą wiedzieli i rozumieli, na co te pieniądze będą przeznaczane. Wczoraj niestety kwestia współczynnika miejsc parkingowych zdominowała komisję, mimo że dotyczy to niewielkiego odsetka inwestycji, a mam wrażenie, że często jest to interpretowane jako zasada obowiązująca w całych miastach, w całej Polsce. Natomiast w drugiej części posiedzenia komisji udało nam się przejść do głównych, znacznie istotniejszych punktów ustawy – mówi w rozmowie z Interią Biznes i dodaje: – Jeżeli podczas drugiego czytania zostaną zgłoszone poprawki, projekt wróci do komisji. Po zakończeniu prac komisji, wraz ze sprawozdaniem, wróci do Sejmu na trzecie czytanie. Jestem przekonany, że uda się uchwalić ustawę przed wakacjami parlamentarnymi i zdąży trafić do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – mówi Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju z Lewicy.
Jak pisała kilka dni temu Interia, po długim koalicyjnym klinczu (pierwszą wersję tego projektu ustawy przygotował wiosną ubiegłego roku poprzedni wiceminister z Lewicy Krzysztof Kukucki) następuje wyraźne przyspieszenie w „mieszkaniówce.” Duży rządowy projekt dotyczący nakładów i zasad finansowania budownictwa społecznego i komunalnego to nie jedyna znacząca zmiana. Równocześnie z tą ustawą opracowywane są przepisy uszczelniające system i chroniące zasób komunalny przed wyprzedażą czy nadużyciami. Projekt nakłada na samorzą