Polska Grupa Górnicza poinformowała o zamiarach przeprowadzenia zwolnień grupowych. Cięcia mają objąć łącznie 435 pracowników. Jak zdradził prezes, spółka podczas zwolnień będzie kierować się ważnym kryterium, a zostanie nimi objęta konkretna grupa pracowników. – Zarząd PGG za wszelką cenę chce dotrzymać zapisów umowy społecznej dla górnictwa – poinformował Leszek Pietraszek.
/123RF/PICSEL
Zwolnieniami grupowymi w Polskiej Grupie Górniczej w sumie objętych ma zostać 435 pracowników. Chodzi o 291 pracowników dołowych, 73 pracowników administracyjno-biurowych oraz 71 pracowników powierzchni – podał portal nettg.pl.
Kolejność i termin przewidywanych zwolnień ma być taki sam dla wszystkich zwalnianych grup. Bieg wypowiedzenia ma mieć swój początek 1 września 2024 roku.
Zwolnienia grupowe w PGG. Redukcja etatów obejmie konkretną grupę pracowników
Zwolnienia grupowe w PGG spowodowały spore zdziwienie i zamieszanie wśród zainteresowanych pracowników. Jednak jak wyjaśnił prezes Leszek Pietraszek, zwolnienia są konieczne ze względu na trudną sytuację finansową spółki.
Reklama
O tym, kto zostanie zwolniony, decydować mają dwa podstawowe kryteria.
W pierwszej kolejności chodzi o osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne przed dniem 1 lipca 2024 r. Drugim – brak wpływu rozwiązania umów z wytypowanymi pracownikami na normalne funkcjonowanie danej jednostki (komórki) organizacyjnej PGG.
– Konieczność zmniejszenia zatrudnienia w sposób przedstawiony związkom zawodowym w zawiadomieniu z 24 lipca wynika z trudnej sytuacji finansowej spółki. Plan dotyczy wyłącznie osób z uprawnieniami emerytalnymi – poinformował Leszek Pietraszek, prezes PGG, cytowany przez nettg.pl.
Jak zapewnił, spółka nie planuje żadnych zwolnień grupowych w stosunku do innych osób aniżeli pracownicy, którzy nabyli już prawo do emerytury.
– Pracujemy również nad programem dobrowolnych odejść, lecz – jak wskazuje sama jego nazwa – odejście nastąpi na specjalnych warunkach i tylko wtedy, gdy pracownik dobrowolnie wyrazi chęć rozwiązania umowy o pracę – dodał Pietraszek.
Prezes PGG: Spółka nie planuje zwalniać nikogo innego
Pomysł objęcia zwolnieniami tych pracowników, którzy z racji wieku i stażu nabyli już prawo do emerytury, ma nie być w Polskiej Grupie Górniczej niczym nowym ani zaskakującym. – Strona społeczna była wcześniej informowana o takiej możliwości, wyjaśnialiśmy także przyczyny i kontekst realizowanego aktualnie rozwiązania obejmującego osoby z uprawnieniami do emerytury – wyjaśnił prezes.
Prezes PGG zaznaczył również, że zarząd „za wszelką cenę chce dotrzymać zapisów umowy społecznej dla górnictwa”.
Polska Grupa Górnicza to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Spółka zatrudnia ok. 36,7 tys. osób.