ZUS przypomina o obowiązku informowania ubezpieczyciela o zmianie adresu pobytu podczas zwolnienia chorobowego. Chory ma na to trzy dni. Jeżeli tego nie zrobi i zostanie przyłapany przez kontrolerów, może narazić się na poważne konsekwencje.
ZUS przypomina o obowiązku informowania ubezpieczyciela o zmianie adresu pobytu podczas zwolnienia chorobowego (East News, ZOFIA BAZAK)
Opolski oddział ZUS przypomina o obowiązku informowania o zmianie adresu podczas pobytu na zwolnieniu chorobowym.
– Jeśli podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu w ZUS, to podczas wizyty u lekarza upewnij się, że w zwolnieniu wpisuje on adres, pod którym będziesz faktycznie przebywał podczas niedyspozycji. Rzeczywisty adres rekonwalescencji może być zupełnie inny, niż zamieszkania, zameldowania bądź miejsce wskazane w dokumentacji medycznej. Lekarz powinien umieścić właściwy adres w zaświadczeniu o stanie zdrowia. Gdy na chorobowym zmienisz miejsce pobytu, to w ciągu trzech dni powinieneś poinformować o tym płatników zasiłku chorobowego, czyli swojego pracodawcę oraz ZUS – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.
Informację można przekazać osobiście, za pośrednictwem poczty (liczy się data stempla pocztowego), telefonicznie lub elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, gdzie można posłużyć się formularzem ZUS POG.
Nieuzasadniona nieobecność pod nominalnym adresem zamieszkania bądź zameldowania może być powodem utraty prawa do zasiłku chorobowego. Jeśli zaś został już wypłacony, to ZUS może żądać jego zwrotu jako świadczenie nienależnie wypłaconego.
Zobacz także:
Polacy coraz częściej na zwolnieniu. Uwaga na kontrole ZUS
ZUS kontroluje i pozbawia prawa do zasiłku
W trzecim kwartale tego roku w województwie opolskim na 618 osób poddanych weryfikacji, 30 zostało pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego, a ZUS odzyskał 71,4 tysiąca złotych.
Zobacz także:
Kontrole L4. ZUS podjął decyzję
W tym samym czasie ZUS na terenie całego kraju zweryfikował ponad 26,4 tysiąca osób, z czego w 1930 przypadkach wydano decyzję o zwrocie bądź wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego na łączną kwotę 4,16 mln złotych.
Podczas kontroli ZUS sprawdza, co robi osoba pobierająca zasiłek chorobowy. Czy wykorzystuje zwolnienie od pracy zgodnie z jego celem i czy nie wykonuje w tym czasie innej pracy zarobkowej. Niezależnie od wskazań lekarskich, ubezpieczony może wtedy wykonywać jedynie czynności codzienne i te związane z poprawą stanu zdrowia, np. może udać się na wizytę do lekarza, do apteki bądź po zakupy spożywcze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września 2023 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła blisko 130 mln zł – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.