Ruth Gottesman, wdowa po inwestorze z Wall Street, Davidzie Gottesmanie, przekazała odziedziczone po mężu akcje o wartości miliarda dolarów nowojorskiej uczelni Albert Einstein College of Medicine, w której kiedyś sama wykładała. Studenci nie kryli wzruszenia na wieść o darowiźnie – z uwagi na ogromne koszty, wielu z nich kończyło studia z kredytami rzędu ponad 200 tysięcy dolarów. Teraz ten problem zniknie.
/Brent N. Clarke /Getty Images
To największa tego typu darowizna w historii Stanów Zjednoczonych – przekazała nowojorska szkoła Albert Einstein College of Medicine, informując o datku przekazanym przez emerytowaną profesor Ruth Gottesman.
Ruth Gottesman przekazała fortunę na rzecz uczelni z Nowego Jorku
Ruth Gottesman odziedziczyła gigantyczną fortunę po zmarłym mężu, finansiście z Wall Street. David „Sandy” Gottesman był jednym z pierwszych inwestorów założonego przez Warrena Buffetta holdingu Berkshire Hathaway. „Forbes” oszacował, że w chwili śmierci Gottesman miał majątek szacowany na 3 miliardy dolarów.
Reklama
Inwestor zmarł we wrześniu 2022 roku, 72 lata po ślubie pary. Zostawiając majątek swojej żonie, włącznie z instrukcją. „Zrób z tym to, co uważasz za słuszne” – przeczytała żona po jego śmierci.
Jak mówiła w wywiadzie dla „New York Times”, „mąż zostawił jej cały portfel akcji Berkshire Hathaway”. Zdradziła wtedy, że od razu wiedziała, co chce z nimi zrobić. – Chciałam, aby studenci mogli uzyskać bezpłatne czesne – wyznała dr Gottesman.
Jak zapowiedziała, tak też zrobiła. – Jestem bardzo wdzięczna mojemu zmarłemu mężowi, Sandy’emu, za pozostawienie tych funduszy pod moją opieką i czuję błogosławieństwo, że otrzymałam wielki przywilej przekazania tego daru na tak szczytny cel – powiedziała wdowa po Davidzie Gottesmanie.
Studenci już nie muszą brać kredytów. Zadłużenia sięgały 200 tys. dol.
Akcje warte miliard dolarów – w całej kwocie – Gottesman przekazała na pokrycie kosztów czesnego studentów uczelni Albert Einstein College of Medicine, w której sama wykładała.
Studenci na wieść o gigantycznej darowiźnie nie kryli wzruszenia. „Jesteśmy głęboko wdzięczni, że Ruth Gottesman, emerytowana profesor pediatrii na naszej uczelni, przekazała środki, dzięki którym żaden student nie będzie musiał ponownie płacić czesnego” – napisały władze uczelni w swoich mediach społecznościowych.
Rozwiń
Roczne czesne w Albert Einstein College of Medicine wynosi blisko 60 tysięcy dolarów. Z uwagi na ogromne koszty, które muszą ponosić studenci, często naukę kończyli z ogromnymi kredytami, sięgającymi 200 tysięcy dolarów.
Dzięki darowiźnie od sierpnia wszystkie zajęcia będą bezpłatne, a studentom ostatniego roku zostanie zwrócona opłata za semestr wiosenny. Władze uczelni wyraziły nadzieję, że bezpłatne czesne przyciągnie zróżnicowaną grupę kandydatów, którzy w przeciwnym razie nie mogliby sobie pozwolić na studiowanie medycyny.
Ruth Gottesman, wdowa po inwestorze z Wall Street
Ruth Gottesman ma 93 lata i jest byłym profesorem pediatrii w Albert Einstein College of Medicine (AECOM), uczelni, której zdecydowała się przekazać darowiznę. Rozpoczęła pracę w 1968 r. i zajmowała się badaniem trudności w uczeniu się dzieci oraz stworzeniem programu nauki czytania i pisania dla dorosłych.
Aktualnie jest przewodniczącą rady uczelni, a także zasiada w zarządzie Montefiore Health System, sieci placówek medycznych zarządzanych przez uczelnię.
Przez 73 lata była zoną inwestora Wall Street Davida „Sandy’ego” Gottesmana. Był on uznanym biznesmenem, miliarderem i filantropem. Założył First Manhattan Co, a także przyjaźnił się Warrenem Buffettem, legendarnym amerykańskim inwestorem giełdowym zwanym „Wyrocznią z Omaha”.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL