W połowie roku wygasa kadencja dotychczasowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Z informacji, do których dotarł Business Insider, wynika, że Adama Abramowicza może zastąpić były poseł Konfederacji Artur Dziambor, który w ostatnich wyborach nie dostał się do Sejmu kandydując z list Trzeciej Drogi, a obecnie zajmuje dyrektorskie stanowisko w Porcie Gdańsk. Potencjalnych kandydatów jest jednak więcej.
/Mateusz Grochocki /East News
Pierwszy w historii Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie pełnił swoją funkcję jeszcze tylko do 22 czerwca. Adam Abramowicz wybrany na to stanowisko przez rząd PiS był rzecznikiem przedsiębiorców przez sześć lat.
Niedoszły poseł Trzeciej Drogi kandydatem na Rzecznika MŚP?
Kadencja Rzecznika MŚP. Obecnie funkcję tę pełni były poseł Prawa i Sprawiedliwości, który z mandatu zrezygnował na rzecz nowego stanowiska.
Następcę Abramowicza w ciągu kilku tygodni powoła premier Donald Tusk. Portal Business Insider donosi tymczasem, że pod uwagę brane są obecnie dwa nazwiska. Pierwszym z potencjalnych kandydatów ma być Artur Dziambor. To były poseł Konfederacji, który w ostatnich wyborach bez sukcesu startował do Sejmu z listy Trzeciej Drogi. Do wyboru zabrakło mu nieco ponad 300 głosów. Dziambor obecnie jest dyrektorem departamentu komunikacji i marketingu w Porcie Gdańskim.
Reklama
– Mam tytuł magistra z zarządzania i marketingu, doktorat z marketingu politycznego, który jest właściwie tym samym, co zwykły marketing. A doświadczenie w pracy z zarządzaniem ludźmi, wizerunkiem i marketingiem zdobywałem przez całe życie – tłumaczył w rozmowie z Interią odnosząc się do zarzutów dotyczących zatrudnienia go w spółce.
Szefowa jednego z oddziałów może awansować na Rzecznika MŚP
O stanowisko Rzecznika MŚP może ubiegać się także obecna szefowa Terenowego Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku, Agnieszka Majewska. Kieruje ona jednym z czterech oddziałów biura rzecznika, który obejmuje trzy województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.
Informator Business Insidera ocenia, że choć jest to osoba dosyć dobrze rozpoznawalna na Pomorzu, to wsparcie samorządowców byłoby pomocne. W objęciu funkcji Rzecznika MŚP Majewskiej może pomóc m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ale także posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.
Przynajmniej kilka tygodni zostało jeszcze do ogłoszenia nowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Z pewnością zatem lista potencjalnych kandydatów nie jest jeszcze zamknięta.
Kim jest Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców?
Rzecznik MŚP to jednoosobowy organ zajmujący się ochroną interesów mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców. Działalność Rzecznika reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik jest powoływany przez premiera na sześcioletnią kadencję na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Funkcję tę można pełnić tylko raz.
Ustawa wymaga od kandydata pięcioletniego doświadczenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej lub stosowania prawa gospodarczego. Rzecznik MŚP nie może być członkiem partii politycznej. Nie może też podejmować się innych zajęć czy zajmować innych stanowisk. Wyjątkiem są tutaj stanowiska naukowe i naukowo-dydaktyczne w szkołach wyższych i instytutach badawczych.
Rzecznik MŚP z założenia ma stać na straży interesów małych i średnich przedsiębiorców, a w szczególności opiniować projekty ustaw i być mediatorem pomiędzy firmami a organami administracji publicznej. Powinien występować o konkretne zmiany w prawie i wnioskować o wydanie konkretnych objaśnień. Może też inicjować i organizować działalność edukacyjną i informacyjną związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Rzecznik MŚP zarabia ok. 15,8 tys. zł brutto miesięcznie.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL