Wynagrodzenia Polaków w styczniu. Główny Urząd Statystyczny podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r. wyniosło 8482,47 zł. Oznacza to wzrost rok do roku o 9,2% i spadek miesiąc do miesiąca o 3,8%. Przed publikacją tych danych ekonomiści prognozowali wzrost wynagrodzeń o 9,3% rok do roku i spadek o 3,8% miesiąc do miesiąca. Analiza danych GUS ze stycznia i grudnia pokazuje, że tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce zwalnia do wartości jednocyfrowych.

Zdjęcie

Poznaliśmy dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń w Polsce w styczniu 2025 r. /Bartłomiej Magierowski /Reporter

Poznaliśmy dane o wzroście płac w Polsce w styczniu 2025 r. / Bartłomiej Magierowski / Reporter Reklama

Warto nadmienić, że w grudniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym o 9,8%.

Czy dwucyfrowy wzrost płac w Polsce to już przeszłość?

Ekonomiści w swoich prognozach przed publikacją danych podkreślali czynniki przyczyniające się do spowolnienia rocznego wzrostu płac w Polsce . „Nasza prognoza jednocyfrowego wzrostu płac jest poparta mniejszym wzrostem płacy minimalnej w porównaniu z ubiegłym rokiem (w 2025 r. wzrost wynosi 8,5% w porównaniu z ponad 20,0% w 2024 r.)” – stwierdzili ekonomiści z Banku Millennium w swoim porannym raporcie.

Reklama

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w swoim komentarzu zauważają również, że niższy roczny wzrost płac jest bezpośrednio związany z mniejszym wzrostem płacy minimalnej w porównaniu do 2024 r. Jednocześnie podkreślają, że presja płacowa jest największa w sektorze usług (np. w rekreacji i kulturze płace wzrosły aż o 13,3% rok do roku) , podczas gdy inne sektory – zmagające się z trudniejszą sytuacją gospodarczą, takie jak przemysł czy transport – wykazują niższe wskaźniki wzrostu płac.

Potwierdzono grudniowe spowolnienie ” – twierdzą ekonomiści mBanku na platformie X. „ Do końca roku osiągniemy 7-8 proc. (wzrostu płac – red.). Ostatnia faza inflacji zakończy się w 2026 r., kiedy te podwyżki płac w pełni wpłyną na inflację usług. RPP kończy powody, by utrzymywać obecne stawki” – dodają.

Zwiększać

Co odpowiada za prawie 4% spadek wynagrodzeń w ujęciu miesięcznym ? Główny Urząd Statystyczny wyjaśnia, że jest to „wynik zmniejszenia skali lub nawet braku w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, w tym premii, takich jak nagrody świąteczne i rocznicowe, a także nagrody z okazji Dnia Górnika, wraz z kwartalnymi i rocznymi premiami oraz odprawami emerytalnymi (które, oprócz pensji zasadniczej, są również wliczane do składników wynagrodzenia)”.

Zatrudnienie w sektorze korporacyjnym. Zauważalny spadek rok do roku

Główny Urząd Statystyczny udostępnił również dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu. Jednak eksperci przestrzegają, że dane te są „obciążone” w pierwszym miesiącu roku przez coroczną aktualizację próby statystycznej przeprowadzaną przez Główny Urząd Statystyczny (należy pamiętać, że sektor przedsiębiorstw obejmuje firmy zatrudniające ponad 9 pracowników).

„W styczniu 2025 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostało stabilne w porównaniu z grudniem 2024 r.” – podał Główny Urząd Statystyczny w raporcie. Jednak w ujęciu rok do roku zatrudnienie spadło o 0,9 proc. W ujęciu bezwzględnym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w styczniu wyniosło łącznie 6 455,0 tys. etatów .

„Siła robocza w sektorze przedsiębiorstw spadła o 0,9% rok do roku. Niemniej jednak interpretowanie tej liczby jako wskaźnika szerszej zmiany jest trudne . Dane CSO za styczeń podlegają systematycznym zakłóceniom ze względu na zmianę panelu przedsiębiorstw dostarczającego raporty”, zauważyli ekonomiści PIE w swoim komentarzu na platformie X. Ponadto wskazują, że inne kwartalne wskaźniki CSO – w tym liczba wakatów – sugerują raczej poprawę na rynku pracy.

Zwiększać

Ekonomiści Pekao podkreślają, że choć dzisiejsze dane dotyczące zatrudnienia „nie mówią wiele o obecnej sytuacji na polskim rynku pracy”, to będą miały wpływ na statystyki zatrudnienia przez cały rok 2025.

Ponadto należy zauważyć, że Główny Urząd Statystyczny stwierdził, że dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia ze stycznia są wstępne. „Ze względu na krótki okres, w którym jednostki przesyłają dane w ramach badania DG-1, przedstawione wyniki są wstępne. W przypadku braku kompletnych zapisów w momencie przygotowywania raportu mogą zostać wyświetlone dane szacunkowe, a wszelkie niezbędne korekty danych z poprzednich okresów zostaną uwzględnione wyłącznie w liczbach skumulowanych” – wyjaśnia urząd.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Najważniejsze pytania”. Balcerowicz o prywatyzacji kolei: Dlaczego powinna być własnością państwa? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *