Polska planuje ustanowić wytyczne dotyczące zwolnienia wydatków obronnych państw z kalkulacji długu i deficytu, jak ogłosił minister finansów Andrzej Domański w Brukseli. W ramach swojej prezydencji polski rząd zamierza umożliwić państwom członkowskim zwiększenie budżetów obronnych bez konieczności redukcji w innych obszarach ze względu na niepewną sytuację w Europie. Wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział opracowanie tzw. Białej Księgi, która przedstawi potencjalne metody finansowania projektów obronnych w UE.
/ Kinga Majewska / PAP
W środę minister finansów Andrzej Domański przedstawił priorytety polskiej prezydencji przed Komisją ds. Gospodarczych i Monetarnych (ECON) Parlamentu Europejskiego, po objęciu przez Polskę prezydencji w Radzie UE na początku stycznia. Kluczowym tematem były wydatki na obronę .
Polska chce wyłączyć wydatki na obronę z obliczeń deficytu
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Brukseli minister finansów ogłosił, że Polska zamierza zaangażować się w dyskusje na temat finansowania inwestycji obronnych i bezpieczeństwa w ramach UE, włączając do nich Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).
Minister podkreślił, że przez całą swoją prezydencję Polska zamierza sformułować przepisy wyłączające wydatki obronne krajów z obliczeń długu i deficytu , umożliwiając narodom zwiększenie wydatków wojskowych bez konieczności cięć w innych sektorach . „Naszym celem jest ustanowienie przepisów i kodeksu postępowania, aby umożliwić krajom swobodne inwestowanie w myśliwce, nowy sprzęt, czołgi, amunicję lub dodatkowy personel” – wyjaśnił Domański.
Reklama
Polityk zapewnił również, że prezydentura będzie kontynuować wysiłki mające na celu zagwarantowanie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy , m.in. poprzez wdrożenie instrumentu dla Ukrainy, oraz będzie przygotowywać się na zwiększone zapotrzebowanie finansowe związane z odbudową kraju.
Bruksela przedstawi Białą Księgę Finansowania Uzbrojenia
W piątek 14 lutego przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła swój zamiar zaproponowania tzw. klauzuli ucieczki , która umożliwiłaby złagodzenie zasad wymagających od państw UE utrzymywania deficytu budżetowego poniżej 3 procent PKB. Klauzula ta została uchwalona między innymi podczas pandemii Covid-19. Wyjątek pozwoli państwom na przeznaczanie środków na obronę bez konieczności ograniczania budżetów w innych obszarach.
Rzecznik KE został niedawno zapytany o szczegóły tej inicjatywy. W odpowiedzi wskazał, że reguły fiskalne niedawno wprowadziły dwie klauzule wyjścia . Jedna jest ogólna i została aktywowana podczas pandemii Covid-19, ale wymagała znacznego kryzysu gospodarczego . W latach 2020–2023 kraje mogły zwiększać wydatki bez przestrzegania 3% limitu deficytu, ponieważ klauzula chroniła je przed procedurą nadmiernego deficytu.
„Jednakże, co może być ważniejsze, w zeszłym roku (w kontekście reformy zasad fiskalnych – red.) pojawiła się krajowa klauzula wyjścia . Może ona zostać aktywowana na wniosek państwa członkowskiego , w przypadkach wyjątkowych okoliczności niezależnych od tego państwa , które znacząco wpłynęłyby na jego finanse” – wyjaśnił Ujvari. Na pytanie, kiedy KE ujawni szczegóły tej propozycji, odpowiedział, że 19 marca zostanie przedstawiona tzw. Biała Księga, w której szczegółowo opisano sposoby finansowania projektów zbrojeniowych w UE .
„Sprawy postępują szybko. Dwa tygodnie temu przewodnicząca ogłosiła, że badamy elastyczne opcje, aby zapewnić krajom większą swobodę w wydatkach na obronę , a teraz, dwa tygodnie później, rozumiemy, że rozważane są klauzule wyjścia. Możemy więc wkrótce spodziewać się więcej szczegółów ” — podkreślił Ujvari.
Minister finansów porusza kwestie deregulacji i kosztów energii w Brukseli
Na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego i Monetarnego (ECON) Parlamentu Europejskiego szef polskiego Ministerstwa Finansów przedstawił tematy omawiane poprzedniego dnia w Brukseli przez ministrów finansów UE. Obejmują one konieczność zwiększenia konkurencyjności UE, w szczególności poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla europejskich przedsiębiorstw.
Jak donosi Domański, na spotkaniu poruszono również kwestię obniżania cen energii . Minister stwierdził na konferencji, że „ceny są nadmiernie wysokie, co zagraża naszej konkurencyjności”.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News