Brytyjska Mennica Królewska (The Royal Mint) zaprezentowała osiem nowych monet z podobizną króla Karola III. Pierwsze egzemplarze mają trafić do obiegu jeszcze przed końcem 2023 r.
/Daniel Leal /AFP
Reklama
Nowe monety mają dodatkowo odzwierciedlać zamiłowanie brytyjskiego monarchy do działań proekologicznych. Ochrona przyrody i klimatu była istotną częścią aktywności publicznej króla jeszcze przed jego wstąpieniem na tron. I tak, na monetach pojawiły się motywy nawiązujące do brytyjskiej flory i fauny: wiewiórka pospolita, orzesznica leszczynowa, pszczoła, kwiaty i liść dębu. Wszystkie wzory zostały zaakceptowane przez Karola III.
/Daniel Leal /AFP
Profil króla ma znaczenie
Monety mają nominały od 1 pensa do 2 funtów. Pojawią się w portfelach Brytyjczyków przed końcem 2023 r., ale funtówki i pensówki z wizerunkiem zmarłej we wrześniu 2022 r. królowej Elżbiety II wciąż będą współistnieć w obiegu z nowym bilonem.
Po śmierci monarchini brytyjskie media informowały, że zastąpienie środków płatniczych z podobizną Elżbiety II przez monety i banknoty z wizerunkiem Karola III zajmie około dwóch lat. Zmiana monet odbywa się bowiem w sposób naturalny: zużyte monety i banknoty są wycofywane z rynku i zastępowane nowymi.
Pierwsze monety z Karolem III zostały zaprezentowane już we wrześniu 2022 r. Król przedstawiony był na nich bez korony, z profilem zwróconym w lewą stronę, podczas gdy Elżbieta II na monetach zwrócona była w prawą stronę. Wynika to z tradycji sięgającej 1660 r. – kolejni monarchowie brytyjscy na monetach patrzą w przeciwnych kierunkach.
Tradycję tę złamał tylko Edward VIII Windsor, który wstąpił na tron w 1936 r. Domagał się on, aby na monetach przedstawiono go z profilem zwróconym w lewo, a nie w prawo, jak wynikało z wówczas obowiązującej reguły.
Prawdopodobnie władca uważał, że w ten sposób będzie prezentował się korzystniej – a być może wynikało to z jego niechęci do tradycji i dworskich konwenansów (Edward VIII abdykował zresztą zanim minął rok jego panowania, jeszcze przed koronacją, m.in. dlatego, by móc swobodnie poślubić Amerykankę Wallis Simpson, która była rozwiedziona).
Banknoty z Karolem III: ma być ekologicznie
Banknoty z obecnym brytyjskim monarchą wejdą do oficjalnego obiegu dopiero w połowie 2024 r., choć oficjalnie zostały zaprezentowane już w grudniu 2022 r. Wizerunek Karola III znajdzie się na banknotach o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów.
Tutaj również dała znać o sobie proekologiczna postawa króla – zażyczył on sobie, aby nowe banknoty z jego podobizną były drukowane tylko w celu zastąpienia zużytych banknotów, albo w sytuacjach, kiedy trzeba będzie zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę. Wszystko oczywiście po to, by zminimalizować wpływ na środowisko.
Po śmierci Elżbiety II w obiegu znajdowało się 4,5 mld banknotów z wizerunkiem monarchini, wartych łącznie 80 mld funtów. Pozostają one pełnoprawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL