Brexit to był błąd? Brytyjska gospodarka zaliczyła miliardowe straty

Brexit kosztował do tej pory Wielką Brytanię 140 mld funtów, a do połowy następnej dekady kwota ta może wzrosnąć do 311 mld funtów – wynika z analizy opublikowanej w czwartek przez Cambridge Econometrics. Zdjęcie

Brexit kosztował do tej pory Wielką Brytanię 140 mld funtów /123RF/PICSEL

Brexit kosztował do tej pory Wielką Brytanię 140 mld funtów /123RF/PICSEL Reklama

Ekonomiści i analitycy z Cambridge Econometrics przeprowadzili na zlecenie Sadiqa Khana, laburzystowskiego burmistrza Londynu, modelowanie tego, jak działałaby gospodarka Wielkiej Brytanii, gdyby ta nadal była w Unii Europejskiej. Porównali je następnie z danymi opublikowanymi przez Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) w marcu 2023 r. oraz prognozami opartymi na tych danych, choć te prognozy zostały w listopadzie ubiegłego roku obniżone. 

Główne wnioski z raportu wskazują na niższy wzrost gospodarczy, niższe zatrudnienie, silny negatywny wpływ na inwestycje, import spadający bardziej niż eksport oraz rosnącą lukę między Londynem a resztą Wielkiej Brytanii.

Reklama

W raporcie przeanalizowano wartość dodaną brutto, która jest miarą wartości dodanej przez dany obszar poprzez produkcję towarów i świadczenie usług. Według Cambridge Econometrics, wartość dodana brutto w Wielkiej Brytanii wyniosła w 2023 r. 2 207 mld funtów, a w 2035 r. wyniesie 2 771 mld funtów.  

Ale, jak wyliczyli analitycy, bez brexitu wyniosłaby 2 347 mld funtów w 2023 r. i 3 082 mld funtów w 2035 r. Oznacza to, że wartość dodana brutto była w 2023 r. o 6 proc. niższa niż byłaby bez brexitu (o 140 mld funtów mniej), a w 2035 r. będzie o 10,1 proc. niższa (-311 mld funtów).

Brexit oznacza mniej miejsc pracy i ograniczenie inwestycji. „Musimy być otwarci na poprawę relacji z UE”

Autorzy twierdzą również, że do 2035 r. Wielka Brytania będzie miała o 3 mln mniej miejsc pracy, o 32 proc. niższe inwestycje, o 5 proc. niższy eksport i o 16 proc. niższy import, niż miałoby to miejsce, gdyby nie opuściła UE. 

Jak podkreślili, w modelowaniu próbowali „odizolować i odjąć” efekt brexitu od innych wydarzeń, które wpływały na stan gospodarki, jak pandemia Covid-19 czy rosyjska agresja na Ukrainę. 

Wyliczenia te Khan przywołał w wygłoszonym w czwartek wieczorem przemówieniu, w którym wezwał do bliższych relacji z UE. „Koszt kryzysu związanego z brexitem można rozwiązać tylko wtedy, gdy przyjmiemy dojrzałe podejście i jeśli będziemy otwarci na poprawę naszych ustaleń handlowych z naszymi europejskimi sąsiadami” – powiedział.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Protesty rolników w Niemczech. Blokady dróg w całym kraju Deutsche Welle

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *