Więcej prądu z wiatru, niż z węgla. Niemcy przekroczyły granicę

Niemcy przekroczyły symboliczną granicę w transformacji energetycznej. W minionym roku w Niemczech wyprodukowano więcej energii z wiatru niż z węgla. To efekt wpływu kilku czynników: rozbudowy farm wiatrowych, ale też spadku zapotrzebowania na energię przez najbardziej energochłonne branże wpadającej w recesję niemieckiej gospodarki. Zdjęcie

W Niemczech coraz więcej energii wytwarzają farmy wiatrowe. Zdj. ilustracyjne /AFP

W Niemczech coraz więcej energii wytwarzają farmy wiatrowe. Zdj. ilustracyjne /AFP Reklama

Prawie jedna trzecia (31 proc.) wytworzonego w 2023 roku w Niemczech prądu pochodziła z elektrowni wiatrowych, poinformował Federalny Urząd Statystyczny, na który powołuje się „Deutsche Welle”.

Niemcy. Rekord wytwarzania prądu z wiatru

Jak podaje „DW”, z wiatru wytworzono łącznie 139,3 miliarda kilowatogodzin (kWh), co stanowi nowy rekord. Rok 2023 był też pierwszym, w którym produkcja energii ze źródeł odnawialnych (wiatr, woda, słońce) była niemal we wszystkich miesiącach wyższa niż z węgla, gazu i atomu.

Łącznie ze źródeł odnawialnych wyprodukowano 251,8 mld kWh, co stanowiło 56 procent wyprodukowanego w Niemczech prądu. W sumie, ze wszystkich źródeł, powstało w Niemczech 449,8 mld kWh – czytamy w portalu „DW”.

Reklama

Niemcy powoli odchodzą od węgla

„DW” przypomina, że w roku 2022 to węgiel był głównym źródłem produkcji energii w Niemczech, stanowiąc 33,2 procent całości. Energia wiatrowa stanowiła 24 procent, a udział wszystkich odnawialnych źródeł energii (OZE) wynosił 46,3 proc.

Jednak na wzrost wytwarzania energii z wiatru w Niemczech złożyło się kilka czynników. W ubiegłym roku panowały sprzyjające wiatrowej energetyce warunki pogodowe. Po prostu bywały okresy z nieprzerwanym silnym wiatrem. Jednocześnie spadło zapotrzebowanie na prą w ogóle, co było spowodowane postępującą recesją w niemieckiej gospodarce.

To jeszcze nie jest przełom – eksperci studzą emocje

Dobry wynik niemieckich farm wiatrowych w ubiegłym roku nie jest jeszcze przełomowym momentem w niemieckiej transformacji energetycznej. „DW” przytacza analizę monachijskiego ośrodka Prognos AG, który wprost sugeruje, że na energetyczny przełom w Niemczech trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Eksperci wskazują, że po pierwsze modernizacja sieci energetycznych w Niemczech posuwa się powoli; po drugie: emisja gazów cieplarnianych wciąż jest na wysokim poziomie.

Analitycy twierdzą nawet, że Niemcom może się nie udać osiągnięcie zakładanej na rok 2045 neutralności klimatycznej.

Źródło: „Deutsche Welle”

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *