Nigdy wcześniej spółka Berkshire Hathaway prowadzona przez słynnego 93-letniego inwestora Warrena Buffetta nie osiągnęła tak dużych zysków jak w 2023 roku. Rekordowe są także zasoby gotówki zgromadzone przez wehikuł inwestycyjny multimiliardera. Ich wartość jest niewiele mniejsza od wyceny wszystkich polskich spółek na warszawskiej giełdzie. Niektóre inwestycje Buffetta są w tej chwili objęte urzędową tajemnicą.
/KEVIN DIETSCH/GETTY IMAGES NORTH AMERICA /AFP
- Z raportu okresowego firmy Warrena Buffetta wynika, że w 2023 roku osiągnęła rekordowo wysoki zysk netto i zysk operacyjny. W ostatnim kwartale zeszłego roku miała też historycznie najwięcej zgromadzonej gotówki
- Kapitalizacja Berkshire Hathaway, wynosząca około 900 miliardów dolarów, jest o 20 proc. większa niż roczny PKB Polski
- Holding Buffetta zwrócił się ostatnio do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z prośbą o zachowanie poufności w odniesieniu do niektórych transakcji. Inwestorzy giełdowi typują spółki, na które w tajemnicy stawia multimiliarder
Reklama
Holding Berkshire Hathaway wypracował w zeszłym roku 96,2 miliarda dolarów zysku netto. Poprawiony został rekord z 2021 roku wynoszący 89,9 miliarda. W 2022 roku spółka Buffetta zanotowała 22,8 miliarda dolarów straty. Taki był wówczas efekt spadku wyceny akcji w portfelu Berkshire Hathaway, który należy uznać za następstwo bessy na Wall Street wywołanej przez wysoką inflację i podwyższone stopy procentowe.
Rekord za rekordem
Warren Buffett, nazywany „Wyrocznią z Omaha”, zawsze podkreślał, że zysk netto Berkshire nie daje pełnego obrazu sytuacji, ponieważ uwzględnia zyski i straty z akcji, których jego firma w rzeczywistości nie sprzedała. Multimiliarder radzi skupiać się na zysku operacyjnym, gdyż ten nie podlega wahaniom z powodu zmiany wycen posiadanych akcji. Pod tym względem Berkshire Hathaway też ma czym się pochwalić. W 2023 roku zysk operacyjny był rekordowy i wyniósł 37,4 miliarda dolarów. Zwiększył się o 21 proc. w porównaniu z wynikiem z 2022 roku.
Wehikuł inwestycyjny multimiliardera w ostatnim kwartale 2023 roku miał też historycznie największe zasoby gotówki. Raport okresowy pokazał, że Berkshire ma około 167,6 miliarda dolarów w gotówce i ekwiwalentach. Poprzedni rekord został ustanowiony nieco w wcześniej, bo w trzecim kwartale 2023 roku i wynosił 157,2 miliarda.
Posiadana przez firmę gotówka ma wartość niewiele mniejszą od wyceny wszystkich polskich spółek na warszawskiej giełdzie, która wynosi około 810 miliardów złotych. Berkshire gromadząc wielką gotówkę wykorzystał wysokie stopy procentowe i kupował bezpieczne papiery emitowane przez rząd USA, co podbiło dochody holdingu z inwestycji finansowych.
Akcje kupowane i sprzedawane
„Wyrocznia z Omaha” potwierdził, że Berkshire Hathaway w ostatnim kwartale 2023 roku odkupił własne akcje o wartości 2,2 miliarda dolarów. Daje to łączną kwotę całorocznego odkupu w wysokości około 9,2 miliarda dolarów. Skup akcji własnych to rozwiązanie popularne w Stanach Zjednoczonych, będące alternatywą lub uzupełnieniem wynagradzania akcjonariuszy w formie dywidendy. Konsekwentny program skupu akcji własnych odzwierciedla zaufanie Buffetta do długoterminowej wartości Berkshire i jego strategii inwestycyjnej.
Z drugiej strony, akcje wielu innych spółek były sprzedawane przez wehikuł inwestycyjny multimiliardera. Berkshire Hathaway w czwartym kwartale 2023 roku upłynnił 80 milionów akcji firmy HP produkującej drukarki i zmniejszył swoje udziały w tej spółce o 78 proc. Zredukował również o 32 proc. udziały w firmie medialnej Paramount.
Holding sprzedał też 10 milionów akcji Apple w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku, co stanowi około 1 proc. jego udziałów w gigancie technologicznym. Nadal jednak utrzymywanie udziałów w firmie Apple to jedno z ważniejszych przedsięwzięć Berkshire. Tak naprawdę Apple to jeden z czterech filarów wehikułu inwestycyjnego Buffetta, obok ubezpieczeń, energetyki i kolejnictwa. W wypadku Apple połączenie rozpoznawalności marki, rentowności, lojalnej bazy klientów i silnego zarządzania dobrze wpisuje się w kryteria inwestycyjne Buffetta.
Portfel jawny i ukryty
Berkshire Hathaway stawia też na akcje Bank of America. Zainteresowanie „Wyroczni z Omaha” udziałami w instytucjach takich jak BofA, wynika z ich cyklicznej natury i zdolności osiągania znacznego dochodu odsetkowego w okresach wzrostu gospodarczego.
Ważny dodatek do portfela Buffetta to Occidental Petroleum. Ta inwestycja prawdopodobnie odzwierciedla oczekiwania Warrena Buffetta co do utrzymania się wysokich cen ropy naftowej, szczególnie w świetle globalnych wydarzeń i napięć na Bliskim Wschodzie i w Europie.
Wiele inwestycyjnych przedsięwzięć multimiliardera utrzymywanych jest jednak w tajemnicy. Berkshire Hathaway zwrócił się ostatnio do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z prośbą o zachowanie poufności w odniesieniu do niektórych transakcji. Wniosek ten jest szczegółowo opisany w raporcie 13-F firmy za czwarty kwartał 2023 roku.
Holding jasno zaznaczył, że wyłączył jedną lub więcej pozycji ze swojego publicznego formularza korzystając z możliwości poufnego traktowania przez SEC. Ta opcja jest dopuszczona w świetle sekcji 13(f) ustawy o giełdzie papierów wartościowych. Przyznaje firmom prawo do opóźnienia ujawnienia informacji, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich strategie inwestycyjne.
Warren Buffett dąży do uniknięcia nadmiernego zainteresowania akcjami, które mogą być przedmiotem jego przyszłych zakupów. Wskazanie, które spółki znajdują się na celowniku, mogłoby niepotrzebnie podnieść ich ceny. Związane z tą sytuacją napięcie na rynkach będzie utrzymywało się prawdopodobnie do połowy maja, kiedy to Berkshire planuje ujawnić swoje portfele akcji za pierwszy kwartał.
Istnieje jednak możliwość, że szczegóły inwestycji zostaną przedstawione wcześniej, zwłaszcza jeśli udział Berkshire w danej spółce lub spółkach osiągnie próg 5 proc. co musi być publicznie zakomunikowane. Gracze giełdowi spekulują, że w niejawnym portfelu Buffetta mogą być: Morgan Stanley, BlackRock, Chubb albo CitiGroup. Część z tych akcji była już w posiadaniu Berkshire Hathaway, jednak została sprzedana w nie najlepszym momencie.
Buffett i reszta świata
Kapitalizacja holdingu Warrena Buffetta wynosząca około 900 miliardów dolarów jest o 20 proc. większa niż roczny PKB Polski. W tej chwili Berkshire Hathaway pod względem kapitalizacji jest na siódmym miejscu wśród firm amerykańskich. Z danych Reutersa wynika, że pierwszy jest Microsoft (nieco ponad 3 bln dol.), potem Apple (2,8 bln dol.), następnie Nvidia (prawie 2 bln dol.), Amazon i Alphabet (właściciel Google’a) – po 1,8 bln dol. oraz Meta (właściciel Facebooka) – 1,2 bln dol.
Warren Buffett jest także na siódmym miejscu na liście najbogatszych ludzi świata ogłaszanej po każdej sesji giełdowej przez Bloomberga. Majątek osobisty netto „Wyroczni z Omaha” jest szacowny na około 130 miliardów dolarów, a od początku tego roku zwiększył się o kilkanaście miliardów. Podobne przyrosty stanu posiadania zanotowali w 2024 roku Jeff Bezos (Amazon) i Bernard Arnault (LVMH).
Najbardziej – o 45 miliardów dolarów – zwiększył się przez ostatnie dwa miesiące majątek Marka Zuckerberga (Meta). Natomiast zmalał o 16 miliardów stan posiadania Elona Muska (Tesla), ale nadal jest on liderem listy z zasobami szacowanymi na 213 miliardów dolarów.
Jacek Brzeski
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL