UE i Ukraina podejmują ważny krok. Kijów będzie czuwał nad bezpieczeństwem Europy

W poniedziałek komisarz ds. obrony UE Andrius Kubilius ujawnił utworzenie grupy roboczej mającej na celu wspieranie współpracy przemysłu obronnego między UE a Ukrainą, która obejmie wspólne działania produkcyjne i zakupowe. Podkreślił, że UE może zyskać więcej na tym partnerstwie niż Ukraina. „W przyszłości, gdy Europa przejmie pełną odpowiedzialność za swoją obronę, Ukraina odegra kluczową rolę w europejskich ramach bezpieczeństwa” – zauważył Kubilius, przedstawiając nową inicjatywę.

Zdjęcie

Komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius ogłosił w poniedziałek powstanie zespołu roboczego ds. współpracy przemysłu obronnego Wspólnoty i Ukrainy, która ma dotyczyć wspólnej produkcji i zamówień /STRINGER / ANADOLU /AFP

Komisarz ds. obrony UE Andrius Kubilius ogłosił w poniedziałek utworzenie grupy roboczej ds. współpracy przemysłu obronnego między UE a Ukrainą, która ma zająć się wspólną produkcją i zamówieniami / STRINGER / ANADOLU / AFP Reklama

Nowo utworzony Zespół ds. Współpracy Przemysłu Obronnego UE-Ukraina skupi się na opracowywaniu konkretnych projektów wspólnych zamówień i produkcji. Ponadto pomoże unijnym i ukraińskim firmom zbrojeniowym w dostępie do źródeł finansowania, w tym inicjatywy pożyczkowej SAFE UE o wartości 150 mld euro i Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP).

Współpraca UE-Ukraina osiąga wyższy poziom. Chodzi o obronę

Ukraina może wykorzystać potencjał produkcyjny i zasoby finansowe UE , a także zaawansowane technologie, pojazdy opancerzone, myśliwce i systemy obrony powietrznej” – podkreślił Kubilius.

Reklama

Szefowa unijnej polityki zagranicznej Kaja Kallas ogłosiła w piątek we Lwowie, że UE przeznaczy 1 mld euro na ukraiński przemysł zbrojeniowy . Finansowanie to będzie pochodzić z zysków z rosyjskich aktywów zamrożonych w UE. Ogółem Wspólnota przeznaczyła już 3,3 mld euro na wzmocnienie ukraińskiego sektora obronnego od początku wojny, nie licząc bezpośredniego wsparcia państw członkowskich dla ukraińskich producentów broni.

„Niemniej jednak UE również znacznie skorzysta na tej integracji. Przemysł ukraiński jest zwinny, nowoczesny i zdolny do produkcji wyjątkowych produktów ” – stwierdził Kubilius.

Europa chce skorzystać z zalet ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego

Komisarz podkreślił trzy główne zalety ukraińskiego przemysłu obronnego : niższe koszty produkcji (Ukraina produkuje sprzęt wojskowy za połowę ceny w UE), możliwość szybkiego zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego oraz innowacyjność, zwłaszcza w produkcji dronów.

„W dzisiejszym krajobrazie istnieją dwie potężne potęgi militarne z udowodnionymi możliwościami w nowoczesnej wojnie dronów. Jedna armia dronów broni Ukrainy i nas jednocześnie. Druga armia dronów, należąca do agresora, przygotowuje się do potencjalnej agresji przeciwko państwu członkowskiemu UE lub NATO” – zauważył.

Wielu europejskich producentów broni decyduje się obecnie na inwestycje na Ukrainie , co według komisarza stanowi podstawę dalszej integracji. Niemiecki Rheinmetall będzie produkować pojazdy wojskowe, systemy obrony powietrznej i amunicję na Ukrainie, podczas gdy francuski Thales skupi się na radarach i technologii walki elektronicznej, a norwesko-fiński Nammo będzie produkować pociski artyleryjskie i moździerzowe.

Fundamenty zostały już ustanowione . Teraz musimy na nich budować” – podkreślił Kubilius.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Mleka i miodu jest niewiele”. Były minister finansów o polskiej gospodarce Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *