W poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho oświadczyła, że Komisja rozważa nałożenie sankcji na konsorcjum Nord Stream 2, jeśli Rosja nie zgodzi się na bezwarunkowe zawieszenie broni trwające 30 dni. Zauważyła, że gazociąg Nord Stream 2 nie jest obecnie eksploatowany, ale „nigdy nie wiadomo”. Ponadto rzecznik niemieckiego rządu zauważył, że państwa europejskie są gotowe nałożyć nowy zestaw sankcji na Kreml, jeśli działania wojenne na Ukrainie nie ustaną do końca poniedziałku. „Czas ucieka” – ostrzegł.
/ AFP
„Podczas rozmowy wideo z koalicją chętnych w sobotę, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że konsorcjum Nord Stream 2 może spotkać się z sankcjami jako jedną z opcji” – powiedział Pinho w poniedziałek.
KE grozi konsorcjum Nord Stream 2. Decyzja będzie zależeć od działań Rosji
Przywódcy, w tym premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wezwali Rosję w Kijowie w sobotę do bezwarunkowego przestrzegania 30-dniowego zawieszenia broni od poniedziałku i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Ostrzegali przed poważnymi sankcjami, jeśli to nie nastąpi. Inicjatywa uzyskała poparcie przywódców około 30 krajów w ramach „koalicji chętnych”, którzy dołączyli do rozmowy za pośrednictwem Internetu, a Von der Leyen również w niej uczestniczyła.
Reklama
„ Podczas gdy Nord Stream 2 jest obecnie nieczynny, nie wiadomo, jak rozwiną się okoliczności” – dodała rzeczniczka KE. Podkreśliła, że nałożenie sankcji na każdego powiązanego z konsorcjum Nord Stream jasno zakomunikowałoby, że „rozważanie inwestycji w projekt nie jest wskazane”.
Rozbieżne poglądy na temat sankcji dotyczących Nord Stream 2. Europa i USA mają różne stanowiska
Konsorcjum Nord Stream 2 AG, w całości należące do rosyjskiego Gazpromu, ma siedzibę w Szwajcarii. Firma ta miała za zadanie dokończenie gazociągu nad Morzem Bałtyckim łączącego Rosję i Niemcy . Miała być również operatorem głównego gazociągu, ale projekt nigdy nie rozpoczął działalności z powodu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r.
Szwajcarski sąd ogłosił w piątek, że firma osiągnęła porozumienie z wierzycielami i wyraziła zgodę na plan restrukturyzacji, unikając w ten sposób bankructwa. Jednak decyzja sądu nie jest jeszcze ostateczna i może zostać zaskarżona.
Amerykańskie media donoszą, że Stany Zjednoczone rozważają zniesienie sankcji na Nord Stream 2. Według Politico, wysłannik prezydenta Donalda Trumpa na Bliski Wschód i jego współpracownik Steve Witkoff opowiadają się za takim podejściem. Krytycy w Białym Domu twierdzą, że taki ruch miałby negatywny wpływ na amerykańskich eksporterów skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy.
Nowe sankcje wobec Rosji wydają się coraz bardziej prawdopodobne. Rzecznik niemieckiego rządu: Czas ucieka
Na konferencji prasowej rzecznik niemieckiego rządu Stefan Kornelius oświadczył również, że państwa europejskie rozpoczną przygotowania do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję, jeśli zawieszenie broni na Ukrainie nie wejdzie w życie do końca poniedziałku.
„ Zegar tyka , dziś mamy 12 godzin i jeśli do tego czasu nie uda się osiągnąć zawieszenia broni, strona europejska rozpocznie przygotowania do sankcji” – oświadczył.
Wspomniał także o planowanych negocjacjach w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie, wskazując, że Niemcy są gotowe rozpocząć rozmowy w Turcji w czwartek.
Współpraca: Katarzyna Dybińska
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News